- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Iphone 5 ve Iphone 4s Karşılaştırması

iphone 5 özellikleriMâlumunuz üzerine dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Iphone, akıllı telefon kullanıcılarının vazgeçilmezi olan 4S modelinin devamı olarak Iphone 5 modelini tüm dünyanın kullanımına sundu. Henüz Türkiye’de satışa başlamayan bu teknoloji harikası telefon, Aralık ayının başlarında Türkiye‘de ciddi anlamda satışa başlayacak. Şu anda sadece yurt dışından getirilen sınırlı sayıda telefonun satışı yapılmakta.

Samsung’un “Galaxy” serisinin en büyük rakibi ve hatta birçok kişiye göre bu alanın devi olan Iphone, yeni modeli olan “iphone 5“te neler sunuyor peki? Kimilerine göre yalnızca bu alandaki rekabeti sürdürmek ve “Iphone sürekli kendini yeniliyor ve geliştiriyor.” düşüncesini kullanıcıların bilincine yerleştirmek için atılmış bir adım iphone 5. Fakat kendi ürününün özelliklerini tanıtırken yeni nesil işlemci, ekran özellikleri ve kamera desteğini ön plana çıkaran iphone göre olay böyle değil.

Şimdi iphone 5‘in özelliklerine, 4S’in özelliklerini de dikkate alarak karşılaştırmalı olarak ele alalım:Tasarım: Iphone’un yeni modeli (5), 4S’e göre daha hafif, ince; fakat uzun olarak tasarlanmış. Tasarım olarak dikkati çeken çok bariz bir şey görünmüyor. Yeni bir düğme, tuş takımı veya görünüşe sahip olmasa da daha kibar ve kullanışlı bir tasarıma kavuşmuş. Iphone 4s, 140 gr’dı, yeni model ise 112 gram. 9.3 mm’lik kalınlık ise 7.8  mm’ye düşürülmüş durumda.

İşlemci: Iphone 5, A6 işlemcisiyle 4S’te kullanılan A5 işlemcisine göre iki kata varan hızı bizlere sunuyor. Hem işlemci hem de grafik hızı olarak iki kat daha fazla performansı bu telefonda bulmak mümkün.

İşletim sistemi: Iphone bu telefonunda da kendi işletim sistemi olan IOS’u kullanıyor. IOS 6, Apple‘ın iphone 5 için ürettiği yeni işletim sistemi olması nedeniyle, yeni birçok özellik bu telefonla birlikte kullanıcılara sunuluyor. Fakat tüm bu uygulamaların, bu ürünle birlikte deneme alanına çıktığını düşünürsek bunun ne kadar sağlıklı bir kullanım sağlayacağı konusundaki kuşkuları anımsatmak isteriz.

Ekran: İphone 5’in belki de en büyük farklılıklarından biri, uzunluğuyla birlikte gelen ekran genişliği. 4s’te 3.5 inch olan ekran genişliği, iphone 5’te 4 inch’e çıkarılmış.

Kamera: İphone 5’in kamerası, 4s’te kullanılan kameranın neredeyse tıpatıp aynısı. Yalnızca işlemci hızına bağlı olarak kameranın daha hızlı çalıştığını görmek mümkün. Buna ek olarak herhangi bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan panoramik fotoğraflar çekmeye imkân tanıması gibi ufak ayrıntılar dışında, 1080p full HD çekim yapabilen 8 megapiksel’lik kamera iki modelde de sabit.

Bağlantı: Bu anlamda yalnızca 4G hızına yaklaşma atağında bulunan Apple‘ın  ilk denemelerini görebiliyoruz. Fakat bağlantı donanımları ve hızı olarak çok ciddi bir gelişme görmek henüz mümkün değil.

Fiyat: Iphone 5’in, tıpkı Iphone 4s’in Türkiye’deki ilk çıkış fiyatı aralığına yakın bir fiyata satılacağı düşünülüyor. Bu da ortalama 2.100 ile 2.300 TL arasında bir fiyata denk geliyor.

Yukarıda sıralanan özelliklerin dışında kalan multimedya özellikleri, bağlantı çeşitleri şarj ve şebeke özellikleri iki modelde de hemen hemen aynı olmakla birlikte, iphone 5 tüm bu özelliklerde bir adım öne geçmiş bulunuyor.

Yapılan incelemeler, iphone’un 5. modelinin kayda değer yenilikler ve gelişmeler içerdiğini ortaya koymaya yeterli görünüyor. Her şeyden önce İphone 5’in yeni işlemcisiyle, android ve windows mobile’ın çok önüne geçtiği, yapılan hız testleriyle ortaya konulmuş durumda. Bu anlamda Iphone 5’in, yeni serisi çıkana kadar akıllı telefonların öncüsü olmaya devam edecek izlenimini verdiği söylenebilir.

Iphone 5 hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, Apple’ın sanal mağazasına göz atabilir. Ayrıca hemen yukarıdan Iphone 5 ile Iphone 4s’in özellikleri ve görünüşü üzerine hazırlanan karşılaştırmalı videoyu izlemeniz tavsiye edilir:

Ayrıca Türkiye’de satışa sunulduktan sonra alıp da kullanacak tüm kullanıcılara, iyi keyifler. (:

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu