- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

En İyi Otogaz / LPG Hangisidir?

en iyi otogaz lpg hangisi
Günümüzde dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olarak, Türkiye’de insanlar arabanın kredisini ödemekten çok benzine para vermekten korkuyorlar. Haklılar; çünkü aldığımız benzinin %70’ine yakını vergi olduğu için, şehir içinde en zaruri işlerimizi halletmek bile şahsi otomobillerimizle lüks olarak kabul edilmeye başlıyor. Hâl böyle olunca, insanlar en ucuz veya en uzun mesafe götüren yakıtı kullanmaya çalışıyorlar. LPG de bunlardan biri ve son yıllarda insanların tartışmasız en ekonomik yakıtı olarak kullanılıyor.

Sıfır aldığı arabasına “Yahu bu araba benzini içiyor, benzinle kullanabilir miyim? Hemen tüp taktıracağım.” dedirten benzin fiyatları yüzünden insanlar LPG’ye yöneliyorlar. Otogaz, kuşkusuz arabanın performansını düşürüyor ve motor ömrünü azaltıyor. Üstelik motora bağlı sorunları arttırdığı için, kişinin daha çok sanayiye veya serviste gitmelerine neden oluyor. Fakat el mahkum; başka türlü sürmek mümkün olmadığı için Türkiye’deki yaklaşık 23 milyon aracın %40’ı LPG’yi kullanıyor.

Peki, hangi otogaz markası en kaliteli yanmayı ve en güzel performansı sağlamaktadır? Bu soruya, internette yapılan çeşitli anketlerde farklı cevaplar verilmiş. Cevabımızı vermeden önce şunları bilmemiz gerekiyor: Aygaz veya Mogaz gibi katkılı otogaz satanlara, genel anlamda bir karşı duruş var. Çünkü katkılı otogaz, enjeksiyonlu arabalarda enjektörlerin ve filtrenin tıkanmasına neden olduğu için çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu anlamda anketlerden çıkan genel sonuçta, büyük çoğunluk Aygaz’ı kullanıyor olsa da, katkılı otogazın zararları üzerinde herkes aynı fikirde. Ayrıca açıklayalım, enjeksiyon sistemi olmayan Doğan veya Şahin gibi arabalarda katkılı otogazın (filtreyi çabuk tıkaması dışında) hiçbir zararı olmadığı gibi, daha uzun km yol götürdüğü de söyleniyor.LPG markalarındaki kaliteyi belirlerken ikinci ölçütümüz, istasyonlarının yaygınlığı ve denetimi. Dünya markası olan bir benzin istasyonu, adım başı istasyon açmadığı için daha kaliteli denetim sağlanabiliyor. Fakat bazı markalar ne yazık ki Türkiye’de en çok istasyona sahip olduğu için denetimi bir o kadar az yapılıyor. Bu da verilen gazın kalitesindeki düşüşü birlikte getiriyor.

Hangi otogaz daha çok km yol yapar?” diye bir soruya, ancak şöyle bir yanıt verilebilir: Aslında bu otogazın içerisindeki su, cıva veya havanın ne kadar çok olduğu ile alakalıdır. Normal şartlarda pompa kalitesi ve denetimi ne kadar iyi ise, o istasyondan alınan bir gazın daha çok km yol götürmesi gerekir. Yani aslında bu markaya göre değil, alınan istasyonun pompa kalitesine göre değişir. Bununla birlikte katkılı otogazın bir depoda 5-10 km daha çok yol götürdüğü denenmiştir.

“Hangi otogaz markasından daha memnunsunuz?” şeklinde yapılan bir internet anketinin sonuçları aşağıdaki gibidir. Yapılan ankete göre, kullanımında en iyi performans ve gidilen km hesaplamalarında ortalama sonuçlar gaz kalitesini şöyle sıralamaktadır:

1. Shell
2. Milangaz
3. Aygaz
4. Pogaz
5. İpragaz

Bu sonuçlar, kuşkusuz internet kullanıcılarının paylaştığı verilerdir ve hiçbir resmiyet bildirmemektedir. Bununla birlikte, yıllardır LPG’li araç kullanan bir kişi olarak yukarıdaki markaların çoğunu deneme fırsatı buldum. Her markanın her istasyonundan alınan gaz sanki aynı değildi, bunda farklı şehirlerden alınan gazların da sanki kalite farkı olduğunu söylemek mümkün olabilir. Ama bu markaların çoğunun memnun ettiğini söyleyebilirim, bazılarının birkaç km fazla veya az götürdüğü doğru fakat bu çoğu zaman f/p olarak aynı noktaya çıkıyor.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu