- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Evde Ders Çalışma Teknikleri

evde ders çalışma teknikleri

Ev ortamında etkili ve verimli ders çalışmanın altın kuralları vardır. Bu kuralları önemsemeyen ve ders çalışmanın büyük bir yetenek olduğuna inanan kişiler, genellikle çalışmak için masaya oturduğunda hemen sıkılarak kalkan, çalışma zamanını verimsiz kullanan veya “Ne yaparsam yapayım bu dersi anlamıyorum!” diye yakınan kişilerdir. Doğru çalışma yöntemlerini içselleştirmiş kişilere ise bu kurallar çok tanıdık gelecektir. Zira sistemli ve planlı yapılmayan bir çalışma, akıntıya karşı kürek çekmeye benzer. Her oyunun bir kuralı vardır, çalışmayı da kurallarına göre yapmak zorundayız.

Özellikle son günlerde dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını yüzünden tüm dünya evde ve uzaktan eğitim uygulamaya çalışıyor. Elbette önceden hazır bir teknoloji altyapısı bulunan ülkeler bu konuda daha şanslı. Bununla birlikte uzaktan eğitimde öğrencinin evde verimli ve etkili ders çalışabilmesi öne çıkmaktadır. Çünkü bu süreçte öğrencinin öz denetimi ve sorumluluk bilinci gibi, doğru yöntemleri kullanarak planlı çalışması söz konusudur. İşte bu yazıda sizlere evde verimli ders çalışmak isteyen öğrencilerimizin daha sistemli çalışabilmeleri için çeşitli yöntem ve teknikler içeren 15 güzel püf noktası sunacağız:

1. Amacını Belirle ve Kendine Güven!

Amaç belirlemenin ilk sırada yazılması tesadüf değil. Gerçekten bir amaç belirleyen, bu amacın gerekliliğini bilen, kendine güvenen ve gelecekte bu çalışmalarının kendisine neler kazandıracağını bilen bir kişinin çalışma verimi çok üst düzeyde olmaktadır. Öncelikle o masaya oturmadan neyi amaçladığınızı belirleyin. Ve unutmayın, çalışarak elde edemeyeceğiniz hiçbir başarı yoktur!2. Çalışmaya İnan, Odaklan, Güdülen!

Hiçbir başarı çalışmadan elde edilmemiştir. Eğer hayatınızdan birkaç saat bile olsa çalışmaya ayırmak üzere kendinize bir şans verdiyseniz, lütfen bu zaman diliminde başka hiçbir şey düşünmeden işinize yoğunlaşın. Bazen bir kitap okurken aynı satırı veya sayfayı defalarca okumak zorunda kalırsınız ya? Eğer gerçekten çalışırken kendinizi o derse veremiyorsanız, şöyle bir toparlanın ve sadece yaptığınız işe yoğunlaşın.

3. Günlük, Haftalık ve Uzun Vadeli Çalışma Planı Yap!

Her işte olduğu gibi ders çalışmada da plan şarttır. Kendinize günlük ve haftalık hedefler belirlemelisiniz. Bir günde hangi dersten ne kadar test çözeceğiniz veya bir haftanın sonunda çalışmanın hangi noktasına ulaşacağınız gibi hedefler koyun. Yarın ne yapacağınız mutlaka bir gün öncesinden belli olsun. Üşenmeyin ve bir kâğıt üzerine haftalık bir program oluşturun. Mümkün olduğunca bu programı uygulayın.

4. Günü Belli Dilimlere ve Programlara Bölün!

Günün tamamını ders çalışarak geçirecek değilsiniz. Kuşkusuz gün içinde film izleme, kitap okuma, dışarı çıkma vs. gibi etkinlikleriniz de olacak. Bunları mutlaka haftaya yayın, günün hangi dilimlerinde ne yapmanız gerektiğini önceden belirleyin. Mesela en verimli olan sabah saatlerinde mümkün olduğunca ders çalışmaya gayret edin. En verimsiz saatlerinizi değerlendirmek için diğer etkinlikleri planlayabilirsiniz.

5. Ders Çalışma Ortamını Düzenle!

Çalışma ortamınız güzel ışık almalı veya aydınlatılmalıdır. Işık mümkün olduğunca arkadan vurmalıdır. Ayrıca ortamı sık sık havalandırmalısınız, oksijen uykunuzu açacaktır. Çalışma masanızda tüm materyalleriniz elinizin altında olmalı. Sessiz ortamlarda çalışmayı seviyorsanız çevrenizden bu konuda duyarlılık isteyebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanızda bilgisayar gibi bir şey olmamalı, sadece dersinize odaklanacağınız bir ortam yaratmalısınız.

evde verimli ders çalışmak6. Dikkatini Dağıtacak Şeyleri Uzaklaştır!

Ekran bildirimlerini kapatmanıza rağmen, telefonun bildirim ışığına ikide bir gözünüz kayıyor mu? Lütfen çevrenizde telefon, bilgisayar, tablet vs. dikkatinizi dağıtacak her ne varsa uzaklaştırın. Mümkünse telefonu sessize alıp bir dolaba koyun, müzik dinlemek veya televizyon izlemek gibi bir eylemle ders çalışmanın kolay kolay aynı anda yapılmayacağını bilin ve ders çalışmak için masanıza oturduğunuzda kafanızı kurcalayacak her ne varsa onları bir kenara kaldırın. Zihninizi yoran düşünceler de dahil!

7. Doğru Çalışma Yöntemini Belirle!

Her insanın çalışma yöntemi farklıdır. Kimisi görselleri çok sever, kimi uzun uzun notlar almayı veya özet çıkarmayı. Kimi kodlama yapar, kimi bir başkasına öğretir gibi yapar. Kendinizi tanıyın, en iyi öğrenme yönteminizi belirleyin. Çalışmalarınızda hızlı soru çözme veya okuma tekniklerinden, grafik ve tablo kullanmak gibi görsel materyallerden faydalanmaya gayret edin.

8. Zamanı Etkili ve Verimli Kullan!

Zaman hem en büyük sermaye hem de en büyük düşmandır. Bir güne beş yeni konu, yüzlerce soru, bir film, küçük bir doğa gezisi, biraz müzik, günlük tekrar, 100 sayfa kitap, biraz bulmaca ve daha sayamayacağımız nice çalışma ve etkinlik sığdırmak mümkündür. Bu işin tek sırrı, zamanı doğru ve etkili kullanmaktır. Her ne yapıyorsanız, o ana kendinizi verin. Ders çalışırken zamanınızı verimli kullanırsanız, kalan zamanınıza güzel anlamlar katabilirsiniz.

9. Süreli Çalış, Mola Ver ve Dinlen!

Aralıksız beş saat ders çalışılmaz. Ortalama bir yetişkin insanın dikkat süresi 20 dakika civarındadır. Yani 20 dakika sonra her insan gibi sizin de dikkatiniz dağılma eğilimi gösterir. Bunun önüne geçmek için yarım saatte bir ayağa kalkıp bir dolaşmak, su içmek, pencereden dışarı bakmak, küçük bir mola vermek sizi daha dikkatli ve uyanık tutar. Ayrıca uykularınızdan ciddi fedakarlıklar ederseniz, vücudunuzun direnci düşebilir. Bunun için sağlıklı bir şekilde dinlenmelisiniz.

10. Şema, Grafik ve Görsel Kavram Haritaları Yap!

Öğrenmelerimizin çok büyük bir kısmını okuyarak veya görerek yaparız. Bu nedenle birçoğumuz için şemalar, grafikler, tablolar veya kavram haritaları gibi görsel materyaller çok verimli ders araçlarıdır. Bunları kendiniz hazırlarsanız daha verimli sonuçlar elde edersiniz. Emin olun hafızada tutmakta zorlandığınız birçok şeyi bu şekilde rahatlıkla hafızaya atacaksınız. Beyin bedava!

11. Notlar Al, Bunları Mutlaka Dosyala!

Her ne kadar bazıları bundan hoşlanmasa da çalışma sırasında küçük notlar almak, hatırlamayı kolaylaştırmaktadır. Çünkü not alırken öğrendiğiniz şeyi defalarca zihninizde kontrol ve tekrar edersiniz. Belki bunu yaparken farkında olmazsınız ama not almak, öğrenmek için gerçekten yararlıdır. Hazırladığınız kopyayı sınav esnasında hiç açmadan kağıda geçirdiğinizi hatırlayın. Gerçekten işe yarıyor!

çalışırken zamanı verimli kullan12. Tekrar Yapın!

Tekrar, kalıcı öğrenmenin ilacıdır. Bugün işlediğiniz bir konuyu çok iyi öğrenmiş olabilirsiniz. Bu konuyu tekrar etmez, bu konu hakkında sorular çözmez veya bir şekilde bu konuları hatırlayacak bir şeyler yapmazsanız, zamanla bu öğrenmeleriniz zihniniz tarafından gereksiz kabul edilip beyninizin en kuytu köşelerine atılacaktır. Beyninizin öğrendiklerinizi unutmasına fırsat vermeyin ve konuları düzenli tekrar edin.

13. Kendinizin Öğretmeni Olun!

Bir araştırmaya göre en iyi öğrenme yöntemi, başkasına öğretmekmiş. Yani bir şeyi başkasına öğretirken, en ufak bir soru işareti kalmayacak şekilde o konuyu öğreniyormuşuz. Evde hayali bir öğrencinize ders anlatıyor gibi yaparak, kendinizin öğretmeni olabilirsiniz. Bu şekilde gerçekten başarılı sonuçlar elde eden birçok insan mevcut.

14. Farklı Kaynaklardan Yararlanın!

Başarılı öğrencilerin sırlarından biri, çok fazla kaynağı tarayıp, farklı soru tiplerine alışkın olmalarıdır. Piyasada ulaşabildiğiniz her kaynağa mutlaka göz atın, oradaki soruları çözün. Tek kaynakla bir sınava hazırlanmak başarı getiremez. Arı misali, her çiçekten bal almanız gerekir.

15. Bedenini ve Dikkatini Dinç Tutacak Şekilde Beslen!

Midenizi rahatsız edecek veya uykunuzu getirecek şeyler yemek çalışma veriminizi azaltacaktır. Bununla birlikte dengeli ve sağlıklı beslenmeyen bir kişi, ister istemez çalışma enerjisi bulmakta zorlanacaktır. Bunun için güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamayı, ara öğünlerde zihninizi açacak kuru yemiş gibi şeyler atıştırmayı ihmal etmeyin.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu