- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Ziya Özel

zülfikar ali buttoZakkumcu doktora ABD sahip çıktı…
Milliyet 4 Eylül 2003

Bir dönem “Zakkum kansere deva” iddiasıyla adını duyuran ancak kendisine dolandırıcı bile denilen Doktor Ziya Özel’in yaptığı ilaç şimdi ABD tarafından üretilecek

Zakkumla kansere deva olacağı yönündeki iddiasıyla bir dönem adını duyuran ancak kamuoyundan olumsuz tepki alan Genel Cerrah Opr. Dr. Ziya Özel’in adı dünya tıp literatüründe geçti.
Tempo’nun bugünkü sayısında yer alan bir habere göre; zakkumun kanser üzerindeki etkileriyle ilgili yaptığı araştırmalarla bir dönem adı “dolandırıcı”ya bile çıkan Özel, 1992′de ABD’den zakkumdan elde edilen “Oleander” maddesinin bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi üzerine patent aldı. 1995′te bu konudaki araştırma haklarını bir ABD firmasına satan Özel’in oluşturduğu ilaç, ABD’de Teksas eyaletinin San Antonio kentinde bulunan Ozelle Pharmaceuticals Laboratuvarı’nda üretilmeye başlandı. İlaçla ilgili M.D Anderson Kanser Merkezi, Cleveland Kanser Kliniği gibi önde gelen merkezler de ciddi klinik çalışmalar yapıyor. Klinik çalışmaların faz 1 denemeleri FDA tarafından onaylanarak faz 2 çalışmalarına başlanmasına izin verildi.

İlaç eczanelerde

Dr. Robert Buckowski başkanlığındaki Cleveland Kanser Kliniği’nde gerçekleştirilen ve zakkumdan elde edilen hammaddenin tümörlere karşı etkili olduğunu gösteren klinik çalışma, ABD’de Amerikan Klinik Onkoloji Cemiyeti’nin 2001 yılında düzenlediği konferansta da sunuldu. İrlanda’da bazı durumlarda ilacın kullanılmasına izin verilmişken, Honduras’ta ilaç resmen eczanelerde satılmaya başlandı.

Kim Kimdir? sayfasına dön! «|