- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Yörük Ali Efe

yörük ali efe1896′da doğan Yörük Ali genç yaşında Nazilli yöresinde efelik yapmaya başladı. Yunanlıların 15 Mayıs 1919′da İzmir’i işgal etmelerinin ardından İçcbatı Andolu’ya ilerlemeleri üzerine, zeybekleriyle birlikte silahlı direnişi başlattı.

26-30 temmuz 1919′da toplanan Balıkesir Kongresi’nde yunanlılara karşı ulusal seferberlik kararı alınınca , Yörük Ali Efe’nin Nazilli cephesindeki güçlerine katılımlar giderek artmaya başladı. Birliklerine ‘Milli Aydın Alayı’ adı, kendisine de ‘Milis albayı’ rütbesi verildi. Kasım 1920′de alayıyla birlikte düzenli ordu birliklerine katılan Yörük Ali Efe, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yararlıklarından dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.Adına türkü yakılan (Şu dalmadan geçtin mi?/efelerin içinde Yörük Ali’yi seçtin mi?/ Heyt gidenin Efesi…) Yörük Ali Efe’nin, 1997′de Aydın belediyesi’nce yaptırılan heykeli, efelerin bıyıksız olamayacağı gerekçesiyle kaldırıldı ve 1998′de bıyıklı olarak yeniden dikildi.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve milis komutanlarından Yörük Ali Efe 27 Eylül 1951′de doğum yeri olan Nazilli köyünün Kavaklı köyünde öldü.

1.Ege’nin Kurtuluş Destanı Yörük Ali Efe
Sabahattin Burhan
Yeni Asya Yayınları

“Bazıları o zamanlarda yapılan işlerin birçoklarını bana ve başkasına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin, elli kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyeti olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş, ondan sonra da bizimler beraber olmuştur. Milli mukavemette arslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olur mu ki?”

Kim Kimdir? sayfasına dön! «|