- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Vilhelm Thomsen

vilhelm thomsenVilhelm Ludwig Peter Thomsen ya da Vilhelm Thomsen (25 Ocak 1842 – 12 Mayıs 1927) Danimarkalı dilbilimci. Danca’da Vilhelm olarak yazılmasına karşın Türkçe pek çok kitap ve çalışmada adı Wilhelm olarak geçmektedir. 1893 yılında, Rus Türkolog Friedrich Wilhelm Radloff (Vasili Vasilyeviç Radlof)’un yardımları ile Orhun Kitabeleri’ni çözümlemiştir.

Bo Wickman (1988:808) tarafından “Ural dilbilim tarihi” bir makaleye göre, Danimarkalı bilgin Vilhelm Thomsen (1842-1927) tüm zamanların en büyük dilbilimciler biri oldu. O bir dil disiplinleri şaşırtıcı çok sayıda aktif olarak görev aldı, ve o hepsini eşit ustaca oldu.

O modern dilbilim, Rasmus Rask, NL diğer üç Danimarka öncüleri ile birlikte merkezi Kopenhag’da kurulan bir dikilitaş onurlandırıldı Westergaard, ve Karl Verner.

Ankara, Milli Kütüphane, Türkiye’nin bulunduğu Wilhelm Thomsen Caddesi (= ‘Vilhelm Thomsen Street’), ondan sonra bir sokak olarak adlandırılmıştır. Thomsen, Orhun yazıtları deşifre fırsatta 20. yüzyılın modern Türk ulusal kimliğinin oluşum döneminde önemli bir katkı olarak algılanmaktadır, çünkü bu görünüşte.

Önemli Türkologlar sayfasına dön! «|