- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Van Depremi ve Müge Anlı’nın Sözleri

Öncelikle Van’daki deprem felaketinde ölen 63 öğretmenimize, orada görev yaparken ölümün pençesine düşen diğer devlet memurlarımıza ve gerçekten masum olan insanlara rahmet diliyorum. Bu bir doğal afet olduğu için, bu olay üzerinden siyasi yaklaşımlar sergilemenin doğru olmadığını; en doğru yaklaşımın yüreği saf olan insanlara bir an önce dua ve yardım etmek olduğunu düşünüyorum.

Bu felaketin yaşandığı adres olan Van, ne yazık ki doğru / dürüst Türk evlatlarının yanında, her gün Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türklere karşı kin ve nefret kusan insanların da bulunduğu bir yer. Bu nedenle insanlar yardım ederken veya hakkında konuşurken, bir kere duraklıyor. Daha sonra kendisini “Yok canım, biz yine de insanlığımızdan hareket edelim.” diyerek teselli etmeye başlıyor.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Kürt kökenli olan ve terör örgütünün temsilcisi olarak görülen BDP’nin yüz binlerce oy aldığı bir memleket olan Van’da, deprem veya herhangi bir afet – savaş sonucunda ölen PKKlılara acımıyor; aksine bunun için bayram ediyoruz. Bu cümleye katılmayan bir insanın vatanseverliğinden ve insanlığından kuşku duymuyor da değiliz. Çünkü yemek yediği kaba tüküren, kanla beslenen ve masum insanları öldürmekle geçinen adi PKKlıların ölmesine üzülmek, insancıl olmak değildir.Bunun yanında, Van’da yaşayan Türk kökenli insanlar veya Kürt kökenli olup da vatanını seven Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için üzülmeyen de, en az kanla beslenenler kadar cahil ve ihanet içindedir kanımca. Ki böyle bir yaklaşım sergileyen tek kişi dahi görmediğim hâlde, medyadaki bazı sözleri çarpıtarak yorumlayanlar için yazıyorum bunu.

Müge Anlı‘nın tepki çeken konuşmasını dikkatlice dinleyen, akıllı bir insan şunu anlar: “Orada PKK terör örgütüne destek veren biri öldüyse, haktır. Buna hiç üzülmüyoruz. Ve dahi terörün en ateşli destekçileri sokakta kalmış, aç susuz bırakılmış ise bu da bir elem / üzüntü kaynağı değildir bize. Zira Tanrı’nın ilâhi adaleti zuhur etmiş der, geçeriz. Fakat oradaki masum insanların hepsinin acısını tek tek paylaşıyor, ölenlere rahmet; kalanlara sabır diliyoruz.” Bu sözler, Müge Anlı’nın sözlerinden çıkarılması gereken sonuçtur. Ki buna katılmamak gaflet, Türk düşmanlığı ve terör destekçiliğinden başka bir şey değildir.

Buna rağmen, Müge Anlı’yı bölücülük, ırkçılık ve vicdansızlık yapmakla suçlayanların genel profiline baktığınızda, hepsinin bir kuyruk acısı olduğunu anlarsınız. Depremin olduğu gün “İşgalci TÜRK askeri, Van‘dan defol!” pankartları açıp, polisi taşlayanlar; bugün “Asker, polis, devlet bize yardım etsin.” diyorlarsa; buna ilâhi adalet ve yüzsüzlük denir. Öyle devleti taşlarken her şey güzeldi ise, bugün TECE’den değil pekeke’den yardım istemelisiniz.

Ben bu değerli konuşması nedeniyle Müge Anlı’yı tebrik ediyor, cesaretine hayranlığımı ve takdirimi bildiriyorum.

Depremde vefat eden tüm öğretmenlerimize, güzel ülkemizin masum vatandaşlarına rahmet; kalanlara baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Tanrı TÜRK’ü korusun!

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu