- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Üç Boyutlu Resimler | Şaşı Bak Şaşır! (:

Keşfetme duygusunu çok sevdiğimden olsa gerek, eskiden beri üç boyutlu resimlere bakmayı çok severim. Üç boyutlu resim kartlarını elime geçirdiğimde, resmin derinliklerinde saklı nesneyi veya manzarayı görebilmek için uğraşıp dururum. Bazı resimler için daha çok çaba sarfetmek, yani gözlerini daha şaşı yapabilmek gerekir. Bazılarını ise hemen görüverirsin. Zaten bir iki resme şaşı baktıktan sonra, resimlerdeki üç boyutu görmek daha da kolaylaşır. Bu tür resimlere İngilizcede “stereogram” denilmektedir. Bilgisayar ortamında yaratılan resim dosyalarındansa, üç boyutlu resim kartları daha gerçekçi ve derin bir algılayış sağlamaktadır.

Üç boyutlu resimlerin oluşturulma mantığı şudur: Yaşadığımız evreni gözlerimizle üç boyutlu olarak algılarız. Fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflar veya bilgisayarda tasarlanan sıradan resimler iki boyutludur. İki boyutlu olan bu resimlerin içine, özel bilgisayar teknikleri kullanılarak farklı bir resmin içindeki nesnenin gizlenmesi ile üç boyutlu bir resim elde edilir. İlk bakışta iki boyutlu gibi görünen bu resme odaklaştığımızda, resmin derinliklerinde gizlenen nesneyi görürüz.

Üç boyutlu resimlerde gizlenen nesneyi görebilmek için sabırlı olmak gerekir. Özellikle böyle bir resme ilk defa bakıyorsanız, sakin ve sessiz bir ortamda resme yoğunlaşmaya çalışmalısınız. Resimde gizlenen nesneyi görmek için gözlerinizi “şaşı” yapmanız gerekmektedir. Önce resme yaklaşın ve resmin tam ortasından derinliklerine doğru bakmaya çalışın. Önce gözleriniz biraz zorlanacak ve yavaş yavaş gizlenen nesneyi seçmeye başlayacaksınız. Daha sonra gözlerinizi yavaşça resimden uzaklaştırarak daha genel bakmaya çalışın. Emin olun “şaşı“racaksınız. (:

Aşağıda sizi şaşırtacak üç boyutlu resimler sıralanmıştır. Sayfa sonundan diğer resimlere bakabilirsiniz.| » Sonraki Sayfa » |