- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Türklük Bilginizi Sınayın!

türklük bilgisi

Geçen gün  Türk Dili,  Kültürü ve  Tarihi üzerine temel bilgilerin sınanacağı bir “test” hazırlamayı düşünmüştüm. Bu alanda binlerce soru hazırlanabilir; fakat ben “temel”  bilgiler sınansın istedim. Böylece genç – yetişkin herkesin Türklüğü hakkında bilmesi gereken bilgileri ne derecede bildiklerini sınayabilmeleri için bir  test geliştirmek istedim. Hazır ağ üzerinde böyle bir çalışma yokken, bir şeyler hazırlamak için işe koyuldum.

Temel bilgileri sorgulamak gerektiği için, sorular hazırlanırken biraz sıkıntı yaşanabiliyor. Çünkü her ne kadar “temel” düzeyde kalacak sorular oluşturmaya çalışsanız da, sorular bazen ayrıntıya kaçabiliyor veya ilgi alanı gerektirecek sorular olabiliyor. Ben, ilk başta tek test için hazırladığım “35 soru” ile, daha sonradan iki aşamada sınama yapabileceğimizi düşündüm ve soruları ikiye böldüm. Böylece hem “temel” hem de “ayrıntı” bilgileri sınamış olacağız.

Soruları çözdükten sonra görebileceğiniz bir bağlantıyla soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. Yanıtları kısaca yazmak yerine, birazcık açıklayarak sunmak istedim. Böylece yanlış yaptığınız yanıtları o sayfalar aracılığıyla öğrenebilir ve konu hakkında çok ayrıntılı olmayan kısa bilgilere sahip olabilirsiniz.Aslında soru sayısını arttırarak daha kapsamlı bir test oluşturabilirdim; fakat hem sizleri sıkmaması hem de sınamanın amacından çıkmaması için “birinci aşama“yı 15; “ikinci aşama“yı ise 20 sorudan oluşturmayı uygun gördüm. Üçüncü aşamada da 20 soru bulunmaktadır. Eğer sorularda, seçeneklerde veya yanıtlarda bilgi ve yazım yanlışı görürseniz, bana bildirmeniz çok iyi olacaktır. Ayrıca oraya eklenmesini istediğiniz özgün ve güzel sorular yazarsanız, ekleme yapabiliriz.

Birinci aşama” sınamada temel Türklük bilgilerinden oluşan 15 soru bulunmaktadır. “İkinci aşama” sınamada ise biraz daha ayrıntılı olarak nitelendirilebilecek 20 soru bulunmaktadır. Yeni hazırladığımız üçüncü aşamada ise genellikle eski Türk tarihinin ve kültürünün derinliklerine dair hazırladığımız 20 özgün soru bulunmaktadır. Aşağıdaki testleri çözdükten sonra puanınızı görebilir, doğru ve yanlış yaptığınız sorular hakkında ayrıntılı açıklamalar görebilirsiniz. Birinci aşamadan başlayıp, üçünü de çözdükten sonra düşüncelerinizi ifade etmeyi unutmayın!

Birinci Aşama

İkinci Aşama

Üçüncü Aşama

Umarım işe yarar bir çalışma olmuştur. Yukarıda da dediğim gibi testte eksik veya yanlış görürseniz lütfen yorum ile bunu bildirin ki gerekli düzenlemeleri yapabileyim. Ayrıca sonuçları da paylaşırsanız, toplumumuzun bu alanda ne kadar bilgili olduğunu da görmüş oluruz. (:

Bu çalışmada çok fazla katkısı olan Tuğca kardeşime ve Uğur‘a teşekkür etmeyi de unutmayayım.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu