- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Türkçe Dersi Karikatürleri

Türkçe esnek bir dildir, karikatürler de dil zekasının ürünüdür. Bu nedenle dil karikatürleri gerçekten akıl dolu göndermeler içermektedir. Karikatürlerin amacı aslında kişileri güldürürken düşündürmektir. Günümüzde her ne kadar geyik diye tabir ettiğimiz gülmecenin bir aracı olsa da, karikatür zeka ile yorumlanabilen bir ifade tarzı olmalıdır.

Dilimizde çok sayıda eş sesli kelime bulunmaktadır. Ayrıca mecaz ve yan anlamlar, deyimler, çok anlamlı kelimeler… vs. dilimizin anlatım gücünü arttırmaktadır. Dilimizi özel kılan bu yönleri, bazen yanlış anlaşılmalara da müsait olabilmektedir. Dil karikatürleri de genellikle bunları ele almaktadır. Sizler için derlediğimiz karikatürlerden bazıları ise Türkçenin dil bilgisini öğretmeye ve akılda tutmaya yöneliktir.

Sizler için derlediğimiz Türkçe dersi karikatürlerinde mecazlı söyleyişleri, atasözü hikayelerinden uyarlamaları, dil zekası ile laf dokundurmaları, türlü türlü söz sanatlarını ve gerçekten eğlenirken düşüneceğiniz kelime oyunlarını bulabilirsiniz. Sayfanın sonundaki bağlantıdan diğer Türkçe dersi karikatürlerini de görebilirsiniz:

Bir zekâ ürünü olan karikatürler, güldürürken düşündürebilen özelliğe sahiptir. İletişimin iki yolu olan dil ve karikatür bir araya gelince, aşağıdaki gibi harika eserler ortaya çıkıyor. Sizler için derlediğimiz dil karikatürlerine devam ediyoruz. Yazının sonundaki bağlantılardan başka dil karikatürlerini inceleyebilirsiniz:

Karikatürleri çizmek kadar, anlamak da bir zekâ gerektirir. Görsel zekâsı gelişmiş ve yorumlama gücü yüksek kişiler karikatürlerden çok hoşlanırlar. Özellikle karikatürlerde birilerini iğneleyen veya bir konuya dikkat çekmeye çalışan tutum, karikatürü aynı zamanda bir iletişim aracı hâline getirir. Türk dilinin mecazlı anlatım kalıplarını karikatürle ifade etmek, oldukça keyifli bir şey olsa gerek. Umarız sizler için derlediğimiz dil karikatürlerini beğenirsiniz. Yazının sonundaki bağlantılardan başka dil karikatürlerini inceleyebilirsiniz:

Türkçedeki deyimlerin söz varlığı, dünya dillerinin bir kısmının bütün kelimelerinden daha fazladır. Bunu biliyor muydunuz? Türkçenin söz varlığı bu kadar büyük olduğu için, anlatımlarımız çok güçlüdür. Bu da Türklerin gerçekten bir dil zekâsına sahip olduklarını göstermektedir. Bu zekâyı, karikatürün gülünç yönüyle birleştirince aşağıdaki gibi harika eserler ortaya çıkmaktadır. Sizler için derlediğimiz dil karikatürlerine devam ediyoruz. Yazının sonundaki bağlantılardan başka dil karikatürlerini inceleyebilirsiniz:

UYARI: Sayfamızdaki karikatürler telif hakları gereği kaldırılmıştır.