- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Türk Yıldızları Pilotları ve Gösteri Takvimi

türk yıldızları pilotları, gösteri takvimi

Göklerdeki gururumuz Türk Yıldızları pilotlarının kimler olduğunu ve gösteri takvimini sizlerle paylaşmak istedim. Şahsen tanımaktan şeref duyduğum 134. Akrotim Filosu, yani herkesin bildiği adıyla Türk Yıldızları, dünyada akrotimin kitabını yazacak kadar ciddi bir çığır açan, Türklerin göklerdeki sesi olan hava kuvvetlerimizdir. Pilotları aslan parçası, gerçek birer yiğit olan; aynı zamanda incelik âbidesi, adamlığın timsali karakterlerdir. Askerlik görevim sırasında bizzat onlarla geçirdiğim uzun süre, hep tatlı birer hatıra olarak aklımda kalmıştır.

Türk Yıldızları bir akrobasi timidir, yani savaşmak için değil, gösteri yapmak için kurulmuştur. Akrobasiyi hafife almamak gerekir; çünkü o pilotlarımızın her biri aslında savaş eğitimi almıştır; fakat akrobasi savaşın bir tık üstü olarak görülmelidir. Çünkü tonlarca ağırlıkta, inanılmaz güçte bir makineyi yönetmek hiç kolay değilken, onunla dans edercesine havada akrobatik hareketler yapmak gerçekten her yiğidin harcı değildir.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da Türk Yıldızları‘nın nâmı yüksektir. Filoyu Kore’den gelen Black Eagle akrobasi timi ziyaret ettiğinde, bizim kahramanlar bir gösteri yapmışlardı. Bu gösteriyi Koreli pilotların ağzı açık izlediğini gördüğümde gülünç gelmişti. Pilotların bile, “İnanmıyorum, imkânsızı başarıyorlar.” der gibi baktıkları gösterileri, bizler yüreğimiz ağzımızda izliyorduk. Bu pilotlar cesaret hapı içip de mi bu işi yapıyorlar diye düşünüyor insan. Fakat gerçekten bu inanılmaz bir yetenek ve cesaret!Türk Yıldızları akrotiminin hikâyesi, ta Cumhuriyet’in kurulduğu zamanlara uzanıyor. Şöyle ki Pilot Teğmen Fazıl Bey’in 1914’teki çalışmalarından başlayan akrobasi çalışmaları, toplu akrobasi hareketi olan Millî timinin kurulmasıyla devam eder. Uçan Kuğu, Akrep, Yarasalar, Kartal gibi timler, bunların yerini alır ve son olarak 134. Filo Türk Yıldızları ortaya çıkar. Bu filoda pilot sayısı 8-10 arasında değişmekle birlikte, gösterilerde en fazla 7-8 uçak bulunur. Mesela Bülent Yarbay haberleşme ve iletişim pilotudur ve olayın arka planındaki kahramanlardan biridir. Fotoğrafları genellikle onun kadrajından görürsünüz.

Türk Yıldızları pilotları, sık sık değişmektedir. Yeni gelen pilotlar genellikle iki numarada uçmakta ve çeşitli kol hareketleri için derslere girmektedirler. Askeri hiyerarşiden ziyade, akrobasi deneyiminin ön planda olduğu bu eğitimlerde pilotlar önce ikili uçuşlarla gösterilere hazırlanırlar, daha sonra provalar yapılır ve gösteriye çıkarlar. Pilotların çok hummalı hazırlıkları ve dikkatli yaşamları vardır. Zira sağlık onlar için çok önemlidir. Bunun için özel bir yaşamları vardır.

türk  yıldızları pilotları kimdir

Daha önce Hv. Plt. Kur. Yb. Ergin DİNÇ’in filo komutanı olduğu Türk Yıldızları’nın başında şu anda Hv. Plt. Yb. Zeki KOLTUKOĞLU bulunmaktadır. Pilotların hepsi birbirinden değerlidir, genelde Karadenizlidir. Karizma duruşları ve içten samimiyetleri vardır. İçlerinde Yüzbaşı Onur Adalı, gerçekten insan olmanın tüm erdemlerini üzerinde toplayan –halk tabiriyle adamın dibi– bir insan evladıdır. Langırt oynamayı çok severler, çoğu ne yazık ki sigara kullanır. Onları yurt içinden ve dışından ziyaret etmek için sürekli birileri gelir. Pilotlar hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Türk Yıldızları’nın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Türk Yıldızları’nın 2015 yılına ait gösteri takvimi aşağıda gösterilmiştir. Ayrıca güncellenen gösteri takvimine bakabilirsiniz.

Jet sesi, özgürlüğün sesidir. Türk Yıldızları ise kutlu Türklüğün gökyüzündeki teminatıdır.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu