- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Tiyatro ile Sinema Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

tiyatro ve sinema arasındaki farklar ve benzerliklerTiyatro ile sinema, her ne kadar benzerlik gösterse de aralarında farklar bulunmaktadır. Bu farkları bilmeyen kişiler, tiyatro ve sinema kelimelerini birbirlerinin yerine kullanarak hata yapabilmektedir. Aslında tarihsel gelişimi, hazırlanışı, sergilenişi vs. birbirinden çok farklı olmasına rağmen, ikisinde de bir sahne veya perde olduğu için kişiler bu farkı görmezden gelerek ikisi için de tiyatro veya sinema diyebilmektedir.

Öncelikle tiyatro ve sinemayı ayrı ayrı tanımlayalım. Tiyatro, “Komedi veya dram gibi edebiyat eserlerinin, önceden hazırlanmış bir sahnede, çeşitli dekor ve kostümler kullanılarak, rollerini ve konuşmalarını ezberlemiş oyuncular tarafından sahnelenmesi sanatı” olarak tanımlanabilir. Sinema ise, “Herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir ekran veya perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işi” olarak tanımlanmıştır.

Tanımlara dikkatle bakıldığında, tiyatroda sahne bulunmaktadır. Bu sahnede rollerini ve konuşma metinlerini önceden ezberlemiş olan canlı oyuncular vardır. Bu oyuncular, oyunu sahnede sergileyebilmek için önceden defalarca tekrar yaparak hazırlanmışlardır. Sahnede kullanılan dekor ve kostümlerin tamamı gerçektir. Bunların değiştirilmesi için oyun bölümlere ayrılır ve perde kapanarak tiyatronun bir sonraki bölümüne geçilir.Sinema ise tiyatro kökenli olarak ortaya çıkmış; fakat senaryonun özel kameralar ve aletler tarafından kayıt altına alınarak perdeye yansıtılması şeklinde uygulanmıştır. Yani sinemada oyuncular canlı değildir. Film herhangi bir ortamda çekilir ve üzerinde teknik efektler yapılabilir. Bunun için sinema gerçekçi değildir. Ayrıca sinemada hata payı yoktur, yanlışlar düzeltilerek yeniden çekilir ve film en güzel haliyle izleyici ile buluşturulur.

Tiyatro ile Sinema Arasındaki Farklar

Tiyatro ile Sinema Arasındaki Bemzerlikler

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu