- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Teknoloji – Tasarım
Performans – Proje Ödevi Konuları

performans, proje ödevleriMerhaba ben Onurcan Yurdakul. Topkapı İbrahim Alaaddin Gövsağ İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisiyim. Okuldaki dersimiz olan teknolojik tasarım için yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projemin adı siyahtan beyaza İstanbul. Konusu ise istanbulun şimdiki hali ile görmek istediğimiz hali. Ben projemde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin maket yapmak için kullandığı malzemelerin artıklarını kullandım ve maketin atık maddelerden olması isteniyordu. Sünger tel karton ve köpük vb. malzemeleri kullandım, öğretmenlerim ve arkadaşlarım çok beğendi ama yarışmada dereceye giremedi, umarım sizler de beğenirsiniz fikirlerinizi bekliyorum hoşçakalın.

İyi günler; ismim Salih Aydın teknoloji ve tasarım öğretmeniyim, öğrencilerimden bazılarının çalışmalarını sizlerle paylaşmak istiyorum, çalışmaları ben gönderiyorum çünkü öğrencilerimin internete ulaşma şansı yok. Öğrenci İsmi; Hulusi Sezen Proje ismi: Dörtlü baharatlık Yaş; 12 Sınıf: 6/A Adres ; Ören ilköğretim okulu Kemalpaşa- İzmir çalışmanın açıklaması; özellikle pikniğe falan giderken 4 adet baharatlık yerine 1 adet götürebiliyorsunuz. fotoğrafta görüldüğü gibi baharatlığın kabı 4 eşit kısma ayrılıyor, her birine değişik baharat konuluyor. Kapaktaki delikli kısım hangi bölme üzerindeyse o baharatı kullanıyorsunuz.

ÇAY KARIŞTIRMA MAKİNASI: Ben projeme başlamadan önce çay karıştırmayı sevmiyordum. Çay karıştırmayı eğlenceli hale getirmek ve çay kaşığı tıkırtısını yok etmek için öğretmenimin yardımıyla bu projemi tamamladım. İlk başlarda evimizde bu çalışmaya başladım. Babamdan çay karıştırma makinesinin kaşığını lehimlettirmesini istedim. Sonra babamla motor, uzaktan kumandalı araba kumandası ve pazardan tahta kaşık aldık. Yapmaya başladık. Daha sonra öğretmenim bana bu projenin iyi olacağını söyledi.
Enes Melih Pak – Milas Merkez İlköğretim Okulu 7-A 151Çevreye Saygılı Kemerli Çekirdek Seti- Çıt Çıt Matik Ben çekirdek yemeyi çok seviyorum. Ama yerlere de çöp atmak istemiyorum. Yolda yürürken veya parkta otururken avucumda çekirdek kabukları biriktirmek zor oluyordu. Bunun için bana teknoloji tasarım dersi yardımcı oldu. Parkta insanlar sürekli yiyip kabuklarını yerlere atıyorlar, bu da beni çok üzüyor, çok canım sıkıyordu. Bundan yola çıkarak bu projeyi hazırladım. Bu kutucuklar kullanıldığı zaman hem çevremiz kirlenmemiş olacak hem de hayatımıza küçük bir kolaylık sağlayacak diye düşünüyorum. Bunlar benim hazırladığım gibi mukavva kutular olabileceği gibi, teneke ya da plastik kutular da olabilir. Niyazi Berker Yiğit – Milas Merkez İlköğretim Okulu 6-B 458

Dalgalanan Bayrak. Benim bu projeyi yapma amacım bayrağın rüzgarsız günlerde de dalgalanmasını sağlamak. Türk bayrağı daima dalgalanmalı. Bu projemi önce kartonlarla denedim. En son ytong taşını oyarak tasarımımı bu hale getirdim. Efecan Düzkaya – Milas Merkez İlköğretim Okulu 7-C

Merhabalar, ben Mervenur Öztürk Milas Merkez İlköğretim Okulu – 7B 772 no’lu öğrencisiyim. Size Rahat Yolculuk adlı tasarımımı gönderiyorum. İyi günler.

Merhabalar, ben Aydan Karakuş Milas Merkez İlköğretim Okulu – 7/B sınıfı öğrencisiyim. Size Manyetik Alanlı Trafik Lambası adlı tasarımımı gönderiyorum. İyi günler diliyorum.

Projelerim:

1. Projem; teneffüse kaç dakika kaldığını gösteren saat.projenin işleyişi: saatin içindeki 1 numaralı kırmızı renkli alan hareketli olup 40 dakikalık dersi temsil ediyor.2 numaralı mavi renkli alan 15 dakikalık tenefüs ve 3 numaralı diğer mavi alan da 5 dakikalık öğretmenler zili aralığını göstermekte.hareketli olan kırmızı alanının başlangıcını ders başında saatin yelkovanı ile aynı hizaya getirmeniz yeterli. bundan sonra yelkovanın diğer uca kadar olan yolculuğu kalan dakikaları gösteriyor.(proje çalışıyor,sınıfca denedik)

2. Projem: Lazerli kopye kalemi.kurşun kalem ile lazer oyuncağını birleştirerek elde ettim. Projenin İşleyişi: herhangi bir yazı ya da resimi kopyalamak istiyorsanız;lazer düğmesine basıp ışık ile kopyalamak istediğiniz şeklin üzerinden gidiyorsunuz.Bu arada kalem aynı şekli biraz aşağıya aynen çiziyor. İlkokul birinci sınıflar için yazı çalışmalarında kullanılabilir. Rabia KOTAN Yaş: 13 Sınıf: 6/A Okul: Ören İlk Öğretim Okulu Kemalpaşa-İzmir

Merhabalar, ben Uşak Hasan Hilmi İlköğretim Okulu 7/A sınıfı öğrencilerinden Esra Erdoğmuş, size ‘çoğalan askı’ adlı tasarımımı gönderiyorum. Tasarımın yapılış amacı okullardaki askı yetersizliği problemidir. Tabi başka yerlerde de kullanılabilir. İyi günler.

Performans ve Proje Ödevleri sayfasına dön! «|