- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Tabu Nedir, Nasıl Oynanır? – Tabu Kartları

tabu nedir, nasıl oynanırTabu oyunu ve tabu kartları indirme üzerine hazırlanan bu yazıya, öncelikle “tabu” kavramını açıklayarak girmek gerekir. Türk Dil Kurumu, “tabu” sözcüğünü “1. Kutsal sayılan bazı insanlara, hayvanlara, nesnelere dokunulmasını, kullanılmasını yasaklayan, aksi yapıldığında zararı dokunacağı düşünülen dinî inanç; 2. Yasaklanarak korunan (nesne, kelime, davranış)” olarak açıklamaktadır. Özetlemek gerekirse, insanların üzerinde açıklama yapmaktan kaçındıkları ve değişmez sandıkları için çekimser durdukları konular tabu olarak kabul edilmektedir.

Bir oyun olarak “tabu“, eğitici ve konuşma becerisini ciddi anlamda geliştirici bir özelliğe sahiptir. Sözcük dağarcığı çok zengin olmayanlar için, bunu geliştirme fırsatı olarak algılanırken; sözcük dağarcığı zengin insanların da birbirleriyle kıyasıya yarış yaparken enginlere sığmayıp taşacak bir sözcük kapasitesine sahip olmalarına imkân tanımaktadır.

Tabu kartlarını indirmekTabu Oyun KurallarıTabu Oyunu nasıl oynanır?

Tabu Seti Edinmek veya YapmakSessiz sinemanın, birkaç küçük kuralla ve sesi açılmış bir biçimde kurgulanmasıyla oluşmuş bir oyun olarak kabul edebiliriz Tabu‘yu. Tabu oyununu oynamak için öncelikle bu oyun setine sahip olmak gerekir. Bu oyun seti, hem 12 yaşa kadar hem de yetişkinler için olmak üzere üç dört farklı seviyeye uygun üretilmiştir. Tabu Xl fiyatları 45 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.

Bir tabu seti içerisinde şunlar yer almaktadır:

– Oyun şemasının bulunduğu karton
– İki grup için ayrı simgelerde oyuncak benzeri zarlar
– Genellikle arkalı önlü olmak üzere, tabu kartları
– Süre tutmak için bir tane kum saati
– Süreyi başlatmak için düdük

Standart bir tabu paketinde yukarıdakiler bulunmaktadır. Kendi imkânlarınızla da tabu oyununu hazırlayabilirsiniz. Geniş bir kağıt üzerine ilerlemeli, aşamalı kutucuklar çizip onlara “çift süre, çift hata, ek kart” gibi ödül ve cezalar ekleyerek, kartonu oluşturursunuz. Daha sonra iki ayrı zar benzeri nesneyi, gruplar için kullanırsınız. Süreyi telefondan veya kronometresi olan bir saatten tutabilirsiniz. Düdük kullanmak, oyunu görsel ve işitsel açıdan renklendirir; fakat illa ki kullanmak zorunda değilsiniz.

tabu kartı indirmek, yapmakEn önemlisi, tabu kartlarını hazırlamak. Örnek bir tabu kartı yanda verilmiştir. Bu örnekte görüldüğü üzere, en üstte anlatılacak hedef sözcük vardır. Altta ise bu sözcüğü anlatırken kullanmamamız gereken beş adet sözcük bulunmaktadır. Buna uygun örnekleri kendimiz üreterek, kendi kartlarımızı rahatça oluşturabiliriz. Nitekim ilköğretim 6-7-8. sınıf öğrencileri bile bunu rahatlıkla yapabilmektedir. Örneğin en üste “astronot” sözcüğünü yazıp, altına rakiplerin en çok kullanabilecekleri beş sözcüğü yazıverdiniz mi, bir kart hazır demektir. Bu sözcükler “uzay, füze, ay, gezegen, çıkmak” sözcükleri olabilir. (:

Tabu Oyunu Nasıl Oynanır?

Tabu oyunu, en az 6 kişiyle olmak üzere 12 kişiye kadar oynanabilen bir oyundur. Kişiler önce iki gruba ayrılırlar. Grupların sayısı eşit olmalıdır. Eşit sayıdaki gruplardan biri –burada para atarak veya başka bir yolla kimin başlayacağına karar verilebilir– oyuna başlamak üzere tabu kartlarından beş taneyi eline alır. Bu kişinin anlatımı sırasında onun yasaklı sözcükleri söyleyip söylemediğini kontrol etmek üzere karşı takımdan bir kişi onun yanına gelir ve kartlara anlatım süresince birlikte bakarlar.

Anlatıcı tabu kartlarını eline aldığı anda, rakip takımdan bir kişi süreyi tutar. Buradan anlaşılacağı üzere, oyunun her aşamasında şu kişi ve gruplar etkin olarak oyuna katılırlar:

– Anlatıcı, kartları anlatmaya çalışır.
– Rakip takımdan bir kişi anlatıcının yasaklı kelimeleri kullanıp kullanmadığını kontrol eder.
– Rakip takımdan bir kişi süreyi kontrol eder.
– Anlatıcının grubundan olan kişiler, hedef sözcüğü bulmak üzere tahminlerini sesli olarak ifade ederler.

Anlatıcı kartları eline aldıktan sonra, süre başlamış kabul edilir ve kum saati çevirilir. Anlatıcı 5 kartı aynı anda eline alabilir veya anlattıkça kart çekmeyi seçebilir. Bu onun seçimine kalmıştır. Oyunu zorlaştırmak isteyenler, kartların sırayla çekilmesi gerektiğini belirtip “pas” geçilen sözcükleri tekrar anlatma hakkının olmadığını kabul edebilirler.

Anlatıcı en üstteki hedef sözcüğü sesli olarak anlatır ve kendi grubundaki kişilerin bu sözcüğü tahmin ederek bulmalarını sağlamaya çalışır. Hedef sözcüğün altındaki beş adet yasaklı sözcüğü kullanmaması gerekmektedir. Bunlardan birini kullanırsa, o kelime anlatılamamış ve pas geçilmiş sayılır. Anlatıcının grubundaki kişilerin buldukları her tabu kartı, bir puan kazandırır. Süre bitene kadar anlatılan sözcüklerin sayısı not edilir ve oyun sonunda toplanarak kazanan takım belirlenir.

Tabu Oyununun Kuralları

1. Anlatıcının elleriyle şekil çizmesi, bir nesneyi tarif etmesi veya bir şeyi göstermesi yasaktır.
2. Rakip gruptaki kişilerin, anlatıcıya olmadık durumlarda müdahale etmesi yasaktır.
3. Anlatıcının grubundan olan kişiler, yasaklı sözcüklerden birini söylerse; bu sözcüğün yasağı kalkar ve anlaıcı bu sözcüğü kullanabilir.
4. Anlatıcının zarı, oyun kartonunda eğer “çift süre, çift hata, ek sözcük” gibi haklar elde ettiyse, oyun içinde bu kurallara uygun davranılır. Çift hata aynı sözcükte kullanılabilir.
5. Anlatıcı isterse beş kartı bir anda alır, isterse sırayla çeker. Bu oyuncunun isteğine bırakılmıştır. Fakat oyunu zorlaştırmak için bunu zorunlu tutarak bir kararın uygulanması sağlanabilir. İkinci usulde “pas geçmek” mümkün olduğundan, bu tarz oyun daha zordur.
6. Anlatıcının “Bizim evin yanındaki optikçinin adı ne?” gibi kendi grubundaki arkadaşlarıyla özel muhabbetlerinden hareketle sözcüğü buldurmaya çalışması, doğal hakkıdır ve bu yasak değildir.
7. Sözcüğün İngilizcesini veya başka bir dildeki karşılığını söyleyerek Türkçesini buldurmak yasaktır.
8. Hedef sözcüğün içinde geçen sözcüklerden birini veya tamamını söylemek, yasaktır. Ayrıca sözcüğün başına veya sonuna ek getirilmesini belirtmek de yasaktır.
9. Sözcüğü parçalayarak, aralarında alaka olmasa dahi iki parça hâlinde anlatılıp birleştirmek anlatıcının tercihine bırakılmıştır.

Tabu Kartlarını Bilgisayarınıza İndirin!

tabu xl kartları indir
Tabu kartlarını evde hazırlamak isteyenler için, büyük emek sonucu hazırlanmış bir çalışmayı aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. indirdiğiniz dosyayı Excel ile birlikte açtıktan sonra, dilerseniz üzerinde değişiklikler yaparak çıktısını almanız ve çıktıyı makasla keserek tabu kartları oluşturmanız gerekmektedir. Birlikte yapıldığında tüm sözcüklerin tabu kartları hâline getirilmesi 15 dakika sürmemektedir. Toplam 411 sözcüğün bulunduğu hazır tabu kartlarını aşağıdaki bağlantıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

|» Tabu kartları indir! «|

(Tabu oyunuyla ilgili bir diziden izlence…)

ÇokBilgi.Com