- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Sakız Yutmak Tehlikeli midir?

sakız yutmak tehlikeli midir, ne olurYanlışlıkla sakız yuttuğumuzda neler olur hepimiz merak etmişizdir. Sakız yutmanın tehlikeli veya zararlı olduğunu merak edenler, öncelikle çocukluklarında kaç kez sakız yuttuklarını düşünmeliler. Hepimiz çocukluğumuzda zevk için, korkudan veya yanlışlıkla sakız yutmuşuzdur. Ve bugün bu yazıyı okuduğumuza göre bu yüzden ölmedik, hâlâ yaşıyoruz. O hâlde sakız yutmak hiç tehlikeli değildir, öyle mi? Tabiki hayır.

Sakız yutmak, eğer soluk borunuzu tıkamadıysa ve milyonda bir gerçekleşecek bazı istisnai durumlar oluşmadıysa sizi öldürmez. Fakat sakızın içerdiği maddeler, sindirim sistemimizin kolaylıkla eritebileceği cinsten şeyler değildir. Sakızın icadına göz atarsak, aslında araba lastiği cinsinden bir maddenin üretimi için ağaçlardan elde edilen lateks kullanılmak istenmiş. Fakat bu proje başarısızlıkla sonuçlanınca, bu madde içerisine tatlandırıcı gibi çeşitli maddeler eklenerek sakız olarak üretilmiş. Yani sakızın etken maddeleri, aslında plastik benzeri özellikler göstermektedir.

Mide asiti, zeytin çekirdeğini bile eritebilecek kadar güçlüdür; fakat sakızı 5-10 yıl gibi bir sürede eritebildiği iddia edilmektedir. Bu rivayetin efsaneden ibaret olduğunu, sakızın birkaç gün içinde vücudumuzu terk ettiğini söyleyenler de vardır. Fakat özellikle çocuklarda, arka arkaya sakız yutmanın sonucu olarak bağırsaklarda sindirilemeyen maddelerin birikmesi sonucu ciddi rahatsızlıkların oluşabileceği söylenmektedir. Bilim çevreleri, sakızı kesinlikle yutmamamız gerektiğini birçok araştırmada dile getirmiştir.Peki sakızı insanlar neden yutarlar? Bazı insanlarda –özellikle de çocuklarda– sakızı bir süre çiğnedikten sonra, tıpkı yemek gibi yutma ihtiyacı duyulur. Sakızın aroması geçince, yeni bir sakız çiğnemek için sakızı atmak yerine yutmak kolay geldiği için yutanlar da çoktur. Bazen ise yanlışlıkla sakızın yutağa doğru kaçtığında, yutmak zorunda kaldığımız olur. Fenomen olan durum, özellikle okullarda öğretmenlerden gizli sakız çiğneyen çocukların yakalanma ihtimali doğduğunda sakızı yutmaları şeklinde gerçekleşir. (:

Avrupa’da birkaç tane sakızı yutma gibi şikayetlerle hastanelere başvuran bazı çocuklara, operasyon yapıldığı kayıtlara geçmiştir. Sakızın bağırsaklarda birikerek farklı sindirim sorunlarına yol açtığı da sıkça belirtilmektedir. Hâl böyle olunca, siz siz olun en mâsum bir sakızı bile yutmadan önce iki kere düşünün!

ÇokBilgi.Com