- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Penguenler Uçar mı?

Birkaç gün önce televizyonda ve bazı haber sitelerinde penguenlerin uçabildiklerini gösteren görüntüler yayımlandı. Görüntüler çok dikkat etmedikçe bayağı gerçekçi görünüyor. BBC ekibinin Falkland Adaları’nın 1210 km güneyinde çektiği bu görüntüler, görenleri hayrete düşürüyor. Terry Jones’un sunduğu ve BBC’de yayımlanacak olan belgesel için şu açıklama yapıldı: “Bu penguenleri uzun süre görüntülemek isterdik, ancak hava kötüye gitti. Soğuktan korunmak için bir araya gelmelerinin yanı sıra, diğer penguenlerin yapamadığı şekilde uçabilmelerini görmek beklenmedik bir şeydi.

Görüntüleri izlediğiniz zaman siz de bana hak vereceksiniz ki, penguenlerin ufacık kanatlarıyla büyükçe gövdelerini metrelerce yükseğe kaldırabilmeleri imkânsız gibi bir şeydir. Normal koşullarda kuşların uçabilmesi için, kanatlarıyla yere doğru kendi ağırlıklarını kaldırabilecek kadar hava göndermesi gerekiyor. Ancak bunun hızlıca ve sürekli olarak yapılmasıyla uçma sağlanabilir; ama penguenlerin kanatları vücutlarının ortasında (ağırlık merkezinde) bile değil. Hem ortada olsa bile, küçücük kanatlarla 45 kiloya kadar çıkabilen ağırlıklarını kaldırmaları bence fizik kurallarına aykırı.

BBC de bunun imkânsız olduğunu biliyor. Zaten açıklamada yaptıkları üzere, bu geleneksel bir “1 Nisan” şakası… :) Ama belki ileride aşağıdaki görüntüdeki gibi penguenlerin uçabildikleri; fakat bunu gizledikleri kanıtlanabilir. Ne dersiniz?