- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Maximum Kart’tan Olağanüstü Hediye (!)

ziraat maksimumBüyük kuruluşlar, reklamlarda ne yazık ki çok süslü sözcükler kullanmalarına rağmen; en altta yaptıkları küçük boyuttaki açıklamalarla aslında bunun tam bir fiyasko olduğunu anlatıyorlar. İnsanlar manşet sözcüklere bakarak, çok büyük bir kampanya olduğunu zannediyorlar; fakat sevinçleri çok uzun sürmüyor.

Televizyon ve gazete reklamlarında, büyük harflerle “bedava, büyük sürpriz, para puan, maxipuan, bonus, ek taksit” gibi bilimum kandırma sözcüklerini sıralayan firmalar, bu güzelliklerden yararlanmak için elli bin türlü şart koşuyorlar. İşte onlardan bir tanesi,  Ziraat Bankası tarafından gönderilen bir e-posta iletisinde göze çarpıyor.

Yandaki resmin üzerine dokunarak, aşağıda açıkladığım reklam sloganını görebilirsiniz…

Market ve akaryakıt alışverişlerinizde

50 TL Maksipuan!

Yukarıdaki söz, sanki her market veya akaryakıt alışverişine Ziraat Bankası tarafından 50 TL hediye verilecekmiş gibi insanları düşündürüyor ve heveslendiriyor. Fakat hemen altında yazılan küçük açıklamada, bunun altı (6) –evet yanlış duymadınız 6– farklı şarta bağlandığı açıklanıyor:

“14 Kasım – 15 Aralık 2011 tarihleri arasında Maximum anlaşmalı marketlerden ve akaryakıt istasyonlarından tek seferde ve farklı günlerde yapacağınız 100 TL ve üzeri tutardaki 5. peşin alışverişinize 50 TL MaxiPuan hediye.”Yani bu kampanyadan yararlanabilmek için gerekli şartlar şunlar:

1. Alışverişiniz mutlaka 14 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında olmalıdır.

2. Her market veya akaryakıt istasyonu geçerli değil, sadece “Maximum anlaşmalı” olanlardan alışveriş yapmış olmalısınız.

3. Alışverişiniz mutlaka tek seferde 100 TL üzerinde yapılmış olmalıdır. İki veya üç farklı ödeme yapıldığında geçerli olamaz.

4. 100 TL ve üzeri alışverişlerini mutlaka farklı günlerde olmalıdır. Aynı gün içinde birden fazla 100 TL üzeri alışveriş yaparsanız, bu geçerli olmaz.

5. Yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişler mutlaka peşin olmalıdır. Taksitlendireceğiniz borçlar, kapsam dışındadır.

6. Son şart, bu ödülü kazanabilmek için 100 TL ve üzeri alışverişi 5 kere yapacak olmanızdır.

Yani bu hediye 50 TL’yi kazanabilmeniz için, gerçekten matematiğiniz ve hesap tutma beceriniz çok iyi olmalıdır. Aksi hâlde 50 TL’lik maxipuanı kazanmak imkansız… :)

Bir “devlet” bankasının bu kadar uyduruk ve saçma bir reklam yapması, garibime gitti gerçekten. İnsanların ilgi ve ihtiyaçları üzerinden rant elde etmeye çalışan bir devlet bankasını kınıyorum…

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu