- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Kız İsteme ve Söz Kesme Gelenekleri

kız isteme, söz kesme töreni

Kız isteme ve söz töreninde neler yapılır, hangi sözler söylenir, ne giyilir, kız evine ne götürülür, isterken hangi dua edilir gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Deli gibi sevdiğiniz ya da onunla bir ömür aynı evde yaşamaktan mutlu olacağınız eşinizle ilk adımları atmaya hazırlanıyorsunuz, içinizde kelebekler uçuşuyor, içiniz içinize sığmıyor. Her şeyin gönlünüzce olacağı bir birliktelik olması dileğiyle…

Yıllardır süregelen geleneklerimizden olan kız isteme ve söz kesme töreni , birlikte bir ömür yaşamaya karar veren çiftlerin birlikteliklerini resmileştirmeye ilk adımı atmasıdır. Bu adımı atmak için erkek tarafı kız tarafına gitmek için müsait oldukları bir gün ister. Kız isteme seremonisi yöreden yöreye değişiklik gösterebilse de genel olarak yapılması gereken ritüeller aynıdır.

Kız isteme deyince akla ilk gelen çikolata ve çiçektir. Çikolata tepsisi ve sunumu önemlidir. Çiçek de yapay veya geçek olabilir. Eğer ileride hatıra kalmasını istiyorsanız istemede yapay, söz de canlı çiçek getirmelerini söyleyebilirsiniz. Nazar boncuğu takılmış gül veya orkide hoş olabilir. Eğer gül alacaksanız sayısının tek olmasına özen gösterin; çünkü çift sayıların uğursuzluk olduğu söylenir. Kız istemede gelin adayı sade ve şık giyinmelidir. Sade ve şık bir elbise veya etek ve gömlek tercih edilebilir. Saçınızı yine çok abartılı olmayan bir model yaptırabilirsiniz. Damat adayı da o gün takım elbise giymelidir.

Kahveyi ne zaman yapacağınız konusunda endişeli olabilirsiniz; ama bunun tam olarak belli bir anı yoktur. O günkü duruma göre siz ayarlayabilirsiniz. Kız istemede şimdilerde çok gözde olan damat fincanları da çok güzel ve şık. Kahve ikram etmek için bu fincanı da tercih edebilirsiniz hem tuzlu kahve diğerleriyle karışmamış olur.Kahveler hazırlanır, gelin adayı kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtır. Kahveler içildikten sonra hatrı sayılır bir aile büyüğü “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.” cümlesini biraz da süsleyerek söyler. Kız istenirken söylenen sözün, doğaçlama olması gerekir. Bunu bir kalıp şekline sokmak, olayı resmileştirir ve her ortama uymayabilir.

Gençler anlaşmış, güzel bir yuva kurma yoluna niyetlenmiş. Bizler de onların aile büyükleri olarak bu izdivacın kurulmasına en güzel şekilde vesile olma telaşındayız. Bu amaçla Allah’ın emri, peygamber efendimizin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.” diye bir cümle kurulur ve kızın da oğlun da isimleri açılarak aile büyüğünden kız istenir. Kız verildikten sonra süslü söz tepsisi kız tarafından bekar, genç bir kız tarafından getirilir. Kızı isteyen kişi söz yüzüğünü dualarla, olumlu sözlerle kıza takar. Yüzük takıldıktan sonra büyüklerden başlanarak el öpülür.

Bu arada istemede kızın ve oğlanın adının söylenmesi çok önemlidir. Evet her iki ailede hüzünlüdür, bu hüzün mutluluktandır anne babasının minik kızı/oğlu büyümüş de evlenecektir; artık yuvadan uçma zamanı gelmiştir. Kız ve oğlan herkesin elini öper. Kız isteme faslı bitince kız hemen kahveleri ikram eder. Kahve ikramından sonra yüzük takılır.

Kız isteme ve söz kesme töreni burada biter; ama yapılacak işler bitmez. Kız tarafına bohça götürülecektir. Nişanda götürülecek bohça kadar kabarık olmasa da söz bohçasının içindekiler şöyledir: Çorap, iç çamaşırı, havlu, şal, parfüm, çanta.

Söz için fazla abartılı giysilere gerek yoktur. Kızlar etek gömlek veya sade bir elbise giyebilir. Sade bir makyaj ve abartılı olmayan saçlarınızla o özel gününüze hazır olabilirsiniz. Damat adayları da takım elbise ve takım elbiseye uygun bir kravat seçerek onlar da özel günlerine hazır olabilirler.

Söz kesilirken bu dua okunabilir: “Yâ rabbel âlemîn! Senin emrine, Rasülü’nün sünnetine uymak amacıyla; hayatlarını birleştirme yolunda ilk adımlarını atmış bulunan bu kardeşlerimizin dünya ve ahiretlerini ma’mur eyle ya rabbi. Kendilerine bol rızıklar, hayırlı evlatlar ve huzur dolu bir hayat nasip eyle ya rabbi. Ve en önemlisi de bundan sonraki hayatlarında senin sevdiğin ve razı olduğun aileler zümresine dahil eyle ya rabbi.

Hz.adem ve Havva arasında, Hz. Muhammed ve ve Hz. Hatice arasında nasıl bir huzur ve muhabbet ihsan eylediysen, aynı huzur ve muhabbeti bu genç kardeşlerimize de nasip eyle ya rabbi. Evlatlarını gelin ve damat görme şerefine erecek olan her iki aileyi de iki cihanda aziz eyle ya rabbi. El açıp amin diyen kardeşlerimizi de aynı duygulara erişmeyi nasip eyle ya rabbi. Hayırların fethi, şerlerin def’i, ümmet-i Muhammed’in sıhhat ve selâmeti için Allah rızası için el-Fatiha!”

Neslihan KUTLU