- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Kitap ve Okuma Üzerine Karikatürler

kitap ve okuma konulu karikatürlerEğitimin, genel kültür kazanmanın ve kişisel gelişimin en önemli araçlarından biri olan kitap, ne yazık ki ülkemizde sadece okullarda kullanılması gereken bir materyal olarak algılanıyor. Hâlbuki okumanın yaşı yoktur ve kitap insana her yaşta en yakin arkadaştır. Hâl böyle olunca kitap okumayı seven insanlar, toplum tarafından entel bir varlık olarak algılanmaktadır. Bu da sıkça kitap okumanın gerekli veya yararlı bir alışkanlık olup olmadığı konusunda insanları sık sık karşı karşıya getirmektedir.

Genel kültür kazanarak kısa ömrüne bir farkındalık kazandırmak isteyen insanlar takdir edilmesi gerekirken, çoğunlukla bilgelikten yoksun insanlar tarafından taşlanırlar. Bununla birlikte toplumda kitap okumanın çok önemli olduğunu düşünüyormuş gibi yapan bir kesim de mevcuttur. Kitap okumak gerektiğinden her fırsatta dem vuran, her ortamda kitap okumaya adanmış bir yaşamı varmış gibi izlenimlerde bulunan; fakat bütün ömrüne ancak üç beş kitap sığdırmış sözde okurlar sadece kendilerini kültürlü bir kişi olarak göstermek için böyle bir çaba içerisine girerler.

Kitapların sonsuz dünyasına inmeyi başaramayan üçüncü tip insanlar da, kitapları sadece bir dekoratif obje olarak görme eğilimindedirler. Evlerinin muhtelif yerlerini kitaplar ve okuma temalı süs eşyaları ile doldururlar; fakat onların kapaklarını aralamayı hiç düşünmezler. Bu üç insan tipinin karşısında ise ömrüne sığdırabildiği her kitabın bilgelik kapısını açan bir anahtar olduğunu bilen, kitapların en faydalı ve yakın dostlarımız olduğunu düşünen, fikirleriyle geleceğe ışık tutan, hayal gücünün sınırlarını zorlayan gerçek kitap kurtları vardır. Bu tezat ortamda kitaplar ve okuma alışkanlığı üzerine çatışmalar, gülünç diyaloglar olmaması imkânsızdır. Gelin şimdi bunu konu edinen birbirinden güzel karikatürlere bakalım…