- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

İllere Göre Hava Durumu

hava durumu tahminleriİl ve içle merkezleri için hava durumu tahminleri yapmak, havanın nasıl olacağına dair bilgi edinmek 21. yüzyılda gelmiş olduğumuz teknoloji ile artık çok daha kolay. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu gözlemler sonucunda elde ettiği veriler, büyük oranda günlük sıcaklık değerlerini yakalıyor ve hava olayları hakkındaki tahminler ciddi anlamda tutarlı bilgiler veriyor.

Hava tahminleri neden önemlidir? Çünkü insanlar bazen ıslanmamak veya bulutlu bir günde piknik yapmamak için günlük işlerini hava durumuna göre ayarlamak isterler. Uzun bir seyehate çıkacak kişiler, geçimini topraktan elde eden çiftçiler, bulutlar üzerinde uçuşa hazırlanan pilotlar, filmin son perdesi için çekime hazırlanan bir ekip veya mezuniyet töreni hazırlayan üniversite yönetimi hava durumunu dikkate almak zorundadır. Aksi hâlde program veya işler berbat olabilir.

Aşağıda Türkiye haritası üzerinde görmüş olduğunuz il merkezlerinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahminleri gösterilmektedir. Bu tahminleri, il ve ilçe merkezleri için ayrıntılı olarak görmek istiyorsanız “Meteoroloji İl ve İlçe Tahminleri” sayfasına bakabilirsiniz.

Bugün İçin Hava Tahminleri

bugün için hava durumu

Yarın İçin Hava Tahminleri

bugün için hava durumuErtesi Gün İçin Hava Tahminleri

bugün için hava durumu

Eskiden hava durumu tahminleri yalnızca gökyüzü ve denizlerin gözlemlenmesi ile yapılırdı. Hatta insanların karşıki dağların doruklarındaki karın ne zaman eridiği hakkındaki bilgileri bile, önümüzdeki yazın ne kadar sıcak olabileceği konusunda bilgi verirdi. Fakat bugün Meteoroloji yetkilileri “Yer Gözlemleri, Gemi Gözlemleri, Yüksek Atmosfer Gözlemleri, Radar Ürünleri, Uydu Görüntüleri, Otomatik Meteoroloji İstasyonları Verileri” olmak üzere altı kaynaktan yararlanarak hava tahminleri yapıyorlar. Bu da çok tutarlı ve isabetli tahminler yapılmasını sağlıyor.

Telefonumda Yahoo tarafından karşılanan hava durumu hizmeti, bırakın günlük tahminleri, saatlere göre hava durumunu çok isabetli bir şekilde tahmin edebiliyor. Çok kez “19.00’da yağmur yağacak.” şeklinde verilen bilgilerin gerçekten 5-10 dakika şaşma ile gerçekleştiğine tanık oldum. Bu gerçekten harika bir hizmet!

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu