- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Hazır Cevaplar / Ünlü Zekice Sözler – 2

hazır, kısa, zekice cevaplarTasdik
Ahmak bir adamın eline “Kıyafet ilmi”ne dair bir kitap geçer. Okurken şöyle bir yazı görür. Bir adamın başı küçük, sakalıyla boyu uzun olursa aklı az olur”

Meğer herifin de kitabın tarif ettiği gibi, başı küçük, sakalıyla boyu uzundur. Kendisini bu tarifin dışına çıkarmak ister. Ne yapması gerektiğini düşünür. Başını büyültmenin imkanı olmadığı gibi, boyunu kısaltması da mümkün değildir. Bari sakalımı küçülteyim diyerek şamdanı eline alır. Bir eliyle sakalının yarısını tuttuktan sonra ikinci yarısını mumun alevine yaklaştırır. Biraz yanıpta sıcaklık parmaklarının uçlarına dokununca eline çeker. Yüzü cascavlak kalır. Bunun üzerin hokkayı kalemi eline alarak kitabın kenarına şunları yazar:

– Bunun gerçek olduğu üzerinde yaptığım deneyle anlaşılmıştır. Dolayısıyla ben de tasdik ederim.

İçeri Alamadığımız Günler Oldu
Mehmet Akif görevli olarak Berlin’e gitmişti. Orada tanıştığı bir Alman kadını:
– Affedersiniz, sizin şair olduğunuzu duydum. O halde merhametli bir kalbiniz olması lazım. Diyorlar ki, memleketinizde kadınları içeri kilitler, sokağa çıkmalarını engellermişsiniz. Onlara acımıyor musunuz?
Mehmet Akif şu cevabı verir:
– Yalanınız yok yanlışınız var madam. Biz kadınlarımızı içeriden dışarıya çıkarmıyor değiliz. Fakat dışarıdan içeriye alamadığımız günler çoktur.

Meslek Sırrı
Yargıç, hırsıza şöyle sorar: “Söyle bakalım, soyduğun dükkana nasıl girdin?” Hırsız, biraz düşündükten sonra soruyu şöyle yanıtlar: “Efendim, biz buraya yargılanmaya mı, yoksa meslek sırrı vermeye mi geldik .” der.bülbülBülbül
M. Akif yapmacıklı jest ve mimiklerle şiir okuyanlarda hoşlanmazdı. Bir gün böyle biri, Taceddin Dergâhında Akif’in bülbül şiirini okur. Bu okuyuşa canı sıkılan Akif, şöyle söylenir:
– Bu bülbül bizim Bülbül’e benziyordu ama, adam ne kanadını bıraktı, ne kuyruğunu!..

Eldivenim Yoktu
Şu edepsize neden bir tokat vurmadın derler Cenap Şehabettine. O da, eldivenim yoktu iğrendim der…

Kendimize Benzettik
Bir sohbet sırasında Arif Nihat’a;
– Eğilir, bükülür, katlanır, istenilen şekle kolayca sokulur bir cam keşfedilmiş, derler.
Arif Nihat buna şöyle cevap verir:
– Desenize eninde sonunda camı da kendimize benzettik.

muhammed aliAynı dini Paylaşmak
Eski ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 11 Eylül günü yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’ni olaydan bir ay kadar sonra ziyarete gittiğinde, gazeteciler kendisine; “şüpheliler ile aynı İslâm inancını paylaşmasından dolayı neler hissettiğini” sorarlar. Muhammed Ali nazikçe cevap verir:

– Peki siz Hitler’le aynı dini paylaşmaktan dolayı ne hissediyorsunuz?

İspat
Bir rivayete göre, Betrand Russell “Bana 1+1=1 olduğunu gösterin, size istediğiniz herşeyi ispat edeyim” dermiş. Bir gün, uyanığın teki üstada yanaşıp “Kabul edelim ki, 1+1=1. Bize Papa olduğunu ispat edebilir misin?” diye sorar. Bir anlık duraksamadan sonra B. Russell şu ispatı yapar: “Dünyada bir tane Papa var. Ben de birim. Demek ki, Papa ve Ben biriz.”

Hazır Cevaplar sayfasına dön! «|