- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Güzel ve Etkili Konuşmanın İletişimde Önemi

güzel ve etkili konuşmaSözlü iletişimde etkili ve güzel konuşma, kişinin hem sosyal hem de kişilik özelliklerine olumlu etkilerde bulunur. Çünkü güzel konuşma becerisi olan insanlar, toplum içerisinde, çalışma veya arkadaş ortamında genellikle parmakla gösterilen kişiler olurlar. Kuşkusuz bu becerisinin farkında olan kişiler, bunu hayatına hep katkı olarak yönlendirir.

Hitabet gücü yüksek olan kişiler, toplum içerisinde çabuk fark edilirler. Şöyle ki bir toplantıda, sınıfta, arkadaş görüşmesinde veya herhangi bir sosyal çevre içinde güzel konuşma yeteneği olan kişiler, dikkatle dinlenir ve onlar daha ön planda tutulur. Böyle kişiler, başkaları tarafından ayrıca önemsenir, ciddiye alınır. Bunun için konuşma yeteneği gelişmiş kişilerin lider yönleri de gelişmiştir.

Sosyal ilişkilerde kendini iyi ifade eden, ses tonunu ve beden dilini güzel kullanan, karşısındaki kişi veya kişilerle en uygun şekilde iletişim kurabilen kişilerin özgüveni gelişir, çevreler içerisinde daha girişken olma kişilik özelliği kazanırlar. Çünkü güzel ve etkili konuşma, iyi bir gözlem, yorumlama ve deneyim ifade eder. Böyle kişilerin de düşünceleri önemsenir.

Bazı meslek gruplarının güzel ve etkili konuşmaları şarttır. Daha doğrusu, bazı meslek gruplarında başarı elde etmek için bu konuda kendini geliştirmiş olmak gereklidir. Örneğin başarılı bir avukat, halkı etkileyebilecek bir siyasi lider, bir şirketin marka değerini ikiye katlayan bir ceo veya bir lider öğretmenin mutlaka etkili konuşma becerisine sahip olması gerekir.Güzel konuşma becerisine sahip kişiler, yalnızca konuşma konusunda değil dinleme konusunda da yeterli bireylerdir. Çünkü kendisi konuşurken, iyi bir konuşmacı olmayı başaran kişiler, başkaları konuşurken de iyi bir dinleyici olmayı başarmalıdır. Bu insanlar, “düşündüklerinin hepsini söylemeyen; fakat söylediklerinin hepsini düşünüp söyleyen” kişilerdir. Bu nedenle bu beceriye sahip kişiler, kibar, dost canlısı, insanların güvenini kazanan bireylerdir.

Güzel ve etkili konuşabilen kişiler kibar, nazik ruhlu insanlardır. Özellikle duygusal olarak çekici kabul edilirler. Hemcinslerini olduğu kadar karşı cinsi de etkilemeyi başarabilirler. Bu onların aşk ve evlilik hayatına olumlu katkıda bulunur. Bu anlamda da konuşma dilinin farkı ortaya çıkmaktadır.

İletişimde güzel konuşmanın önemine şunları da ekleyebiliriz: Güzel ve etkili konuşan kişiler çevrelerindeki insanları etkileyebilir, yönlendirebilirler. Bu tür kişiler, kısa zamanda mesleklerinde yükselebilirler. Dikkat çekici kişilikleri olan bu tür kişiler, arkadaşlık ilişkilerinde nazik, yapıcı ve olumlu tutum izlerler. Hiç bilgisi olmadığı bir konuda bile geçiştirmelik cevaplar vererek, imajını koruyabilirler. Ayrıca entel kişiler genellikle güzel konuştuklarını düşünürler.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu