- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Göze Çay Pansumanı Yapmak

göze çay koymanın faydalarıGöze çay damlatmak, yani göze çay poşeti veya pamuğu koyarak göz pansumanı yapmak bazı göz rahatsızlıklarına ciddi anlamda iyi gelmektedir. Dinlenmiş siyah çay, antiseptik özellik göstermektedir. Bu yönüyle pamuğa dökülerek göz üzerine pansuman yapıldığında gözü dinlendirir ve mikropların – iltihabın çözülerek kaybolmasına yardımcı olur.

Bu konuda araştırma yapan bilim insanları, göz kapaklarına yapacağımız şekersiz siyah çay pansumanının göz kapağındaki iltihaplanmalar, arpacık, kirpik dibi iltihabı, göz kesesi iltihabı, göz kapağı yağlanmaları ve kirpiklerde kepeklenme gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiğini ifade etmektedirler. Kuşkusuz bu yöntem, ciddi hastalıkların tedavisinde ancak ilaçlara yardımcı olacak bir tedavidir.

Göz banyosunun / pansumanının yapılışı şöyle olmalıdır: Kullanacağımız çay, demlendikten sonra soğumaya bırakılmış, dinlenmiş ılık çay olmalıdır. Çay mutlaka şekersiz olmalıdır; çünkü şekerli çay gözde mikrop üremesine neden olabilir. Ellerimizin ve kullanacağımız nesnelerin temizliğini sağladıktan sonra gözü kapatacak büyüklükte bir pamuğu ıslatacak kadar çay dökülür. Ilık ılık gözlerimizin kapağına kapatılır ve 5-10 dk öylece beklenir.Çay, gözünüzün içerisine kaçsa da sıkıntı olmaz. Ayrıca eğer kirpiklerinizle ilgili bir sıkıntı varsa, pamuğu kirpik diplerindeki yağlanmayı, iltihabı ve kepeklenmeyi gidermesi için hafif hareketlerle sürebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada bir iki gün yaptığınız zaman, gözlerinizin yorgunluğu geçer ve yukarıda sıralanan sıkıntılardan büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz.

Gözünüzde arpacık çıktığında, aynı şekilde pamuğa döktüğünüz biraz sıcak çayı günde iki üç defa pansuman yaparsanız bu yardımcı tedavi size iyi gelecektir. Ayrıca lens veya gözlük kullanıyorsanız, gözlerinizi rahatsız hissedecek kadar yorduysanız yine çay banyosu yaptırmak size çok iyi gelecektir.

Yaygın bir uygulama olan göze limon damlatma oldukça zararlıdır. Limondaki asit, gözümüzdeki retinaya zarar vermektedir. Bunun için bu uygulamadan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu