- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Duygusal Anlatım Nedir?

duygusal anlatımTürkçe dersi 5. sınıf konu anlatımı içerisindeki duygusal anlatım nedir, duygusal anlatıma örnek cümleler ile ilgili hazırladığımız yazımızdan yararlanarak bu konuyu ayrıntılarıyla kavrayabilirsiniz. Cümlenin anlatım özelliklerinden, 5. sınıf düzeyinde verilen iki başlık vardır. Bunlardan biri abartılı anlatım, diğeri ise duygusal anlatımdır. Aslında cümlede anlam çok farklı başlıklar altında da sınıflandırılabilir. İşte duygusal anlatım bunlardan biridir.

Duygusal anlatım, isminden hareket edilerek tanımlanacak olursa; “Cümle içerisinde iyi veya kötü herhangi bir duygusal ifade bulunuyorsa, bu cümle duygusal anlatımlı denilmektedir.” şeklinde tanım yapabiliriz. “Üzülmek, sevinmek, hüzünlenmek, gururlanmak, gözleri dolmak, neşesi yerine gelmek…” gibi iyi veya kötü tüm duygu ifadeleri, duygusal anlatım için yeterlidir. Cümlenin içerisinde bu ve buna benzer ifadelerden herhangi biri bulunuyorsa, bu cümle duygusal anlatımlıdır denilebilir.

Sevinmek, üzülmek, telaşlanmak, kaygılanmak, umutlanmak gibi duyguların anlatıldığı ifadelere duygusal anlatım adı verilir. Duygusal anlatım ile kendi duygularımızı anlatırız ya da başkaların duygularını anlarız. Duygusal anlatım; acıma, sevinme, üzülme, şaşma, kızma, pişman olma, korkma gibi çeşitli duygu hallerini aktarmak için kullanılan anlatımdır. Abartılı anlatım; bir durumu ya da olayı olduğundan farklı göstermek amacıyla kullanılan anlatımdır. Örneğin “Aldığımız kaza haberi ile hepimiz şok olduk.” cümlesinde kişilerin yaşadığı duygusal bir olay yansıtıldığı için, bu cümle duygusal anlatımlıdır.Örnek: – Arabanın çarptığı kediye çok üzüldüm.
– Zavallı çocuğu o halde görünce üzüldüm.
– Sınavdan 100 aldığımı duyunca sevinçten havalara uçtum.
– Karşımda görünce içim içime sığmadı.
– Oğlumun Türk Yıldızları’nda pilot olması beni gururlandırıyor.
– Başına bir iş gelecek diye çok korkuyorum.
– Bu başımıza gelen ilk felaket olmadığı için endişeleniyordum.
– Hareketleriyle beni çileden çıkarıyor.
– Onu görünce gözlerime inanamadım.
– Kızı sokakta görünce içim sızladı.
– Zeynep’in olanlar üzerine oldukça canı sıkılmıştı.
– Nükhet’in karşımda ağlaması canımı çok acıttı.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu