- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Dünyanın Yedi Harikası

dünyanın 7 harikası

Dünyanın Yedi Harikası, UNESCO tarafından yansız bir heyet tarafından seçilmiş yedi antik eseri karşılamaktadır. Bu eserler, insanoğlu tarafından yapılmış ve yapılışı hakkında çok farklı efsaneler bulunduğu için gizemli yapılardır. Görünüşleri itibariyle, yapıldıkları tarih göz önüne alındığında çok değerli olan bu yapılar, günümüze gelene kadar deprem, yangın ve benzeri afetler nedeniyle yok olmuş; bunlardan sadece Keops Piramidi ayakta kalmıştır.

İsvişre’de New7Wonders adlı bir vakıf, dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek için cep telefonu ve benzeri iletişim yollarıyla dünyadaki en büyük antik eserler arasında bir oylama yapmış ve “dünyanın yeni yedi harikasını” seçmiştir. Fakat UNESCO bu eserlerin “yansız” seçilmediğini ve bütün dünyanın görüşünü yansıtmadığını düşünerek bu listeyi desteklemediğini ilan etmiştir.

Aşağıda hem UNESCO’nun seçtiği dünyanın yedi harikası hem de yeni seçilen dünya harikalarına ulaşabileceğiniz bağlantılar bulunmaktadır. İlgili dünya harikasının adına veya resmine dokunarak bilgilere ulaşabilirsiniz:

Dünyanın Yedi Harikası

Kral Mausoleion Heykelibabilin asma bahçelerikeops piramidirodos heykeli
iskenderiye fenerizeus heykeliartemis tapınağı

Kral Mausoleion Heykeli
Zeus Heykeli
İskenderiye Feneri
Babil’in Asma Bahçeleri
Artemis Tapınağı
Keops Piramidi
Rodos HeykeliDünyanın Yeni Yedi Harikası

tac mahal petra kurtarıcı isa heykeli çin seddi
maçu piçu chichen itza kolezyum

Tac Mahal
Kolezyum
Petra
Çin Seddi
Machu Picchu
Kurtarıcı İsa Heykeli
Chichén Itzá