- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Denetim Senaryosu Yazmak – 2

denetim senaryosu oluşturmaGünyurdu İlköğretim Okulu, merkeze bağlı bir köy okuluydu. 11 öğretmen, 2 idareci ve 1 hizmetliden oluşan 14 kişilik bir personeli bulunan okulun, hangi şartlara sahip olduğu hakkında ayrıntılı notlar aldım. Öğretmenlerin kendileri hakkında yazmış oldukları kısa tanıtım yazılarını okuyup, kendi branşımdan olan sosyal bilgiler öğretmeninin vermiş olduğu bilgileri notlarıma ekledim. Ona, kendisi hakkında araştırma yaptığımı hissettirecek şeyler söylemeliydim. Böylece geleceğin mimarı olan öğretmenlerimize verdiğimiz değeri anlamasını sağlayabilirdim.

Denetlemeye gideceğimiz günün sabahında, Güneş benim için doğmuş gibiydi. Kahvaltı yaparken, Türkçe öğretmeni olan eşime bugün gideceğimiz okuldan bahsettim. Ona bu denetimin her zamankinden daha verimli geçmesi için neler yapabileceğimi anlattım, onun da düşüncelerini dikkate alarak evden ayrıldım. Okula gitmeden önce bir araya gelip, görevli arkadaşlarımla birlikte denetim hakkında fikir alışverişi yaptık. Dün akşam aldığım notların bir kısmından bahsettim ve yeni notlar alarak toplantıyı bitirdik.Okulun kapısında müdür ve müdür yardımcısı –bizim geleceğimizden haberdar oldukları için– bizi karşıladılar. Öncelikle müdür odasına geçtik. Grup başkanıma ve görevli olan tüm arkadaşlarıma karşı oldukça kibar davranışlar sergileyen 35 – 40 yaşlarındaki okul müdürü Mehmet Yıldız, okul personeline ve çalışmalarına güvenen bir yönetici edasıyla bize güven verdi. Grup başkanımız okuldaki öğretmenlerin ve idarecilerin denetimi konusunda görev dağılımını yaptıktan sonra, bütün öğretmenlerin bir arada bulunduğu öğretmenler odasında kısa açıklamalar yaptı.

Denetimlerin yalnızca aksayan yönleri ortaya çıkarma çabası olmadığını, grubumuzdaki tüm görevli arkadaşlarla birlikte bu okuldaki eğitim /
öğretim etkinliklerini en ideal düzeye çıkarabilmeyi amaçladığımızı ifade etti. Bu arada matematik öğretmeni söz alıp “Bu yapıcı tutumunuz, denetimleri bizler için korkulu bir süreç olmaktan çıkarmayı sağlayacaktır. Eğitimin değerli birer parçası olduğumuz konusundaki empatik yaklaşımınız için teşekkür ederim.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Önceki Sayfa «| Sonraki Sayfa »|