- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Atatürk’ün Cenaze Töreni

atatürkün cenaze töreniEşsiz Lider, 10 Kasım sabahı hayata gözlerini yumduğunda bütün Türk dünyası ve dahası dünya üzerinde emperyalizme savaş açmış bütün milletler yasa boğulmuştur. O, yüzyılın evrensel kahramanı, Türklüğe armağandır. Ve doğanın en kat’i kuralı çalışarak, onu da aramızdan çekip almıştır. En acımasız kanun olan ölüm, Atatürk‘ün kutlu hatırasını bizlere emanet ederek, yüreklerde başlayan sonsuz bir yaşamın içine almıştır O’nu.

atatürk sonsuzluğa uğurlanıyor

Atatürk’ün naaşı 16 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Büyük Önder’in önünden saygıyla geçti. Atatürk‘ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı’nda kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e oradan da aynı günün akşamı 20.30’da Ankara’ya uğurlandı. Ertesi gün (20 Kasım 1938) Ankara’da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.

ulu önderin cenazesi

Ankara halkı Atatürk’ün önünden saygı geçişlerini yaptı. 21 Kasım 1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Aynı günün akşamı Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Atatürk üzerine bir radyo konuşması yaptı.atanın naaşının anıtkabire nakli

Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’in yapımına 1944 yılında başlandı. İnşaat aşaması oldukça uzun sürdü ve 1953 yılında tamamlanabildi. Ölümünden 15 yıl sonra 10 Kasım 1953’te Atatürk’ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nden alınarak törenle Anıtkabir’e getirildi.

ağlayalım atatürke

Ve Ata’ya son selâm…

ataya son selam

Atatürk’ün Cenazesi Görüntüleri

Ağlayalım Atatürk’e / Aşık Veysel

M. Kemal Atatürk sayfasına dön! «|