- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı

asli öğretmenliğe geçiş sınavıMeb’in aday öğretmenlikten asli (asil) öğretmenliğe geçiş sınavı, soruları, sonuçları, kılavuzu ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermek üzere bu yazıyı hazırlıyoruz. 17 Nisan 2015’te Resmî Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” hükümleri gereğince, 2014 yılından itibaren devlet okullarına atanacak kadrolu öğretmenlerin aday öğretmenlikten asil öğretmenliğe geçişleri için yazılı sınav yapılacaktır. Bu uygulama ilk kez bu yıl yapılacağı için sorular, sınavın uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi gibi konular oldukça merak edilmektedir.

Öncelikle sınava başvurudan başlayalım. 11 Eylül 2015’e kadar başvuru ücreti olan 50 TL’yi Halk, Ziraat veya Vakıflar Bankası’ndan birine sınav ücreti olarak yatırıp, yine 11 Eylül’e kadar MEB’in resmi sayfası üzerinden elektronik başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sınava giriş için şu şart öngörülmektedir: “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğince performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler bir yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmelerin halinde sınava girebilecektir.” Yani okuldaki adaylık sürecini başarıyla tamamlamış ve rehber öğretmeninin / kurum amirlerinin onayını alarak performans değerlendirmesini geçen aday öğretmenler bu sınava başvurabilecektir.Sınava başvuruyu yaparken bilgilerinizi Mebbis üzerinden onaylamanız gerekiyor. Bu bilgilerle almış olduğunuz “elektronik başvuru formu“nun çıktısını alıp, okul müdürüne imzalatıp mühürleterek saklamanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey, daha görevde yeni olduğunuz için Mebbis’te yazılı olan bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğidir. Bu bilgileri özenle inceleyip, eğer yanlış varsa Mebbis’teki bilgilerin düzeltilmesini isteyip daha sonra başvuru yapmalısınız.

Başvuruyu yaptıktan sonra, sınav giriş belgesi, sınava gireceğiniz salon bilgisi MEB’in resmi internet sayfası üzerinden yayınlanacaktır. Bu belgelerin çıktılarını alıp okul müdürüne onaylatmalısınız. Eve veya okula başka herhangi bir giriş belgesi gönderilmeyecektir. AÖGS, 11 Ekim 2015 Pazar Günü, 81 il merkezinde yapılacaktır. Bunun için il merkezindeki salonların yerini iyi öğrenmeniz, ilçede veya köyde yaşıyorsanız, buna göre sabah erkenden gitmeyi ayarlamalısınız.

Sınavda 100 soru bulunacak ve hepsi çoktan seçmeli olacaktır. Daha önce aday öğretmenlerin almış oldukları temel ve hazırlayıcı eğitimde anlatılan konuların tamamı, soruları oluşturacaktır. Bu soruların konulara göre dağılımı aşağıdaki gibidir:

aday öğretmenler sınav soruları

Aday öğretmenlerin yukarıdaki konulardan olacağı sınav 120 dakika sürecek ve tek oturumda tamamlanacak. Sınavda iki grup olacak ve öğretmenler işaretlediği doğru cevapları sınavdan çıkarken alamayacaklar. Bunun dışında normal ÖSYM veya MEB sınavlarında uyulması gereken tüm kurallar, bu sınavda da uygulanacak. Sınavdaki tüm sorular 1 (bir) puan olarak kabul edilecek ve 60’ın üzerinde bir not alan öğretmen başarılı kabul edilecektir.

Sınava hazırlık yapan öğretmen adaylarına, her sendika bir kitap / kitapçık hazırlayarak gönderme çalışması içerisindedir. Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen gibi sendikalar, kendi üyelerine bu sınava hazırlık yapmaları için bir kitap gönderecektir.

Sınav sonuçları 2 Kasım 2015 tarihinde MEB’in resmi sayfasında açıklanacaktır. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için, MEB’in hazırlamış olduğu kılavuzu inceleyebilirsiniz. Sonuçlar açıklandığında burada ilgili linki bulabilirsiniz.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu