- Çokbilgi.com - https://www.cokbilgi.com -

Abartılı Anlatım Nedir?

abartılı anlatımTürkçe dersi 5. sınıf konu anlatımı içerisindeki abartılı anlatım nedir, abartılı anlatıma örnek cümleler ile ilgili hazırladığımız yazımızdan yararlanarak bu konuyu ayrıntılarıyla kavrayabilirsiniz. Cümlenin anlatım özelliklerinden, 5. sınıf düzeyinde verilen iki başlık vardır. Bunlardan biri abartılı anlatım, diğeri ise duygusal anlatımdır. Aslında cümlede anlam çok farklı başlıklar altında da sınıflandırılabilir. İşte abartılı anlatım bunlardan biridir.

Abartılı anlatım, yine isminden hareket edilerek tanımlanacak olursa; “Bir olayı daha etkileyici ifade etmek için olduğundan çok daha üstün ve yoğun olarak göstermeye, gerçekte gerçekleşmesi çok zor veya imkânsız olan ifadelerle anlatmaya abartılı anlatım denir.” şeklinde tanımlayabiliriz. Bazen kişiler ifade etmek istedikleri duygu ve düşünceleri, karşıdakilere daha etkileyici olarak aktarmak istediklerinde, varlıkları veya olayları olduğundan çok daha fazla ve büyük göstermeye çalışabilirler. İşte bu duruma abartı veya mübalağa denir. Abartının kullanıldığı cümlelerin anlatım biçimine de abartılı anlatım biçimi denir.

Bir olay ya da kavramın büyüklüğünü ya da küçüklüğünü daha iyi gösterebilmek için olduğundan az veya fazla göstermeye denir. Bu tarz ifadelerin olduğu cümlelere de abartılı cümleler denir. Abartılı cümleler insanları güldürmek, eğlendirmek ya da bir  konuya dikkat çekmek için kullanılır. Gerçekleştirilemeyecek,imkansız ifadelere abartılı ifadeler denir.  Abartılı ifadeler dikkat çekmek, meraklandırmak veya gülmek için kullanılır. Örneğin “Çocuk ateşler içinde yanıyor.” derken, çocuğun gerçekten ateşler içinde yanması mümkün değildir. Kastedilen şey, çocuğunun vücut sıcaklığının (ateşinin) normalin bayağı üstünde olmasıdır. Fakat böylece konu daha etkili anlatılmak, konuya dikkat çekilmek istenmiştir.Örnek:Geziye gelen bir grup, kaplumbağa kadar yavaş yürüyordu.
– Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır.
– Yapılacak dünya kadar işim var.
– Göz yaşlarım sel oldu.
– Şimşek hızıyla yere düşen kalemi yakaladım.
– Gözümün yaşı sel oldu sevgilim, gel artık!
– Yağmur bardaktan boşanır gibi yağıyordu.
– Evde dünya kadar işle uğraşmaktan bıktım.
– Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.
– Senden milyon kez özür diledim, artık kabul eder misin?
– Korkudan küçük dilimi yutacaktım.
– Kardeşim bugün bilgisayarı bozulunca kıyameti kopardı.
– Senden binlerce kez özür dilerim.
– Söylediği içli türküler yüreğimi parçaladı.
– Burnumdan oluk gibi kan aktı.

Orkun KUTLU

Orkun Kutlu